خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

توسط: مصطفی عالمی

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

شاید شما فکر کنید که بازی های گوشی فقط به جمع آوری الماس و یا اول شخص های تیراندازی ساده ختم می شود، اما زمانی که گوشی خود را به کنسول یا تلویزیون وصل کنید اوضاع فرق می کند. در حالی که ایکس باکس وان و PS4 کنسول های قدرتمند حال حاضر به حساب می آیند، گوشی هایمان را که روی مبل رها کردیم توانایی بیشتری در سرگرم کردن ما با بازی های زیبا دارند و صفحه ی هوشمند شان از تلویزیون های دیواری بهتر است. همچنین راهنمای قدم به قدم بازی را به شما نشان می دهند.

.

آیا گوشی های هوشمند می توانند با گوشی های هوشمند هماهنگ شوند؟

.

 

.

با بعضی روش ها بله می شود. گوشی هایی که  قطعه ی Qualcomm را دارند برای اجرای بازی های کیفیت بالا هیچ مشکلی ندارند. ما معتقدیم که آخرین مدل پردازنده ی Snapdragon قابلیت اجرای بازی های کیفیت بالا و سنگین را دارد. چه از لحاظ کیفیت گرافیکی و چه از لحاظ کیفیت صدا و ویدئو. اگرچه همیشه هم نیاز نیست شما کیفیت بازی های کنسول را تجربه کنید. یکسری از بازی ها بسیار با کیفیت و سنگین هستند که در آینده برای کنسول ها می آیند ولی بیشتر بازی ها برای موبایل ها عرضه می شوند چون بازی با موبایل فراگیرتر و آسان تر است.

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

یکی از تجربه های شیرین بازی با گوشی ها وصل کردن آن به تولیزیون با یک کابل ساده است. اما اگر بخواهیم گوشی را به کنسول متصل کنیم لازمه ی یک سری تکنولوژی لازم برای این کار است  که همه ی گوشی ها آن را ندارند. نکته ی کلیدی این است که تبدیل کردن یک گوشی هوشمند به یک پلتفرم بازی که همانند PC ها کار کند، کار آسانی نیست. هم اکنون ما خوش شانسیم که این حجم بالا از بازی ها برای گوشی تولید می شوند، در نهایت اینجا اشاره ای می کنیم به گنجایش گوشی و قدرت پردازش آن و توانایی بهتر انتقال بازی ها:

اکتبر گذشته اکتیویژن روی موبایل تیم Skylanders را آغاز کرد. این اولین باری بود که یک بازی AAA برای کنسول و تبلت همزمان عرضه می شد. سخنگوی Qualcomm گفت: نسخه ی تبلت آن جدا از نسخه ی کنسول ساخته شد و صحنه های کوتاه و صداگذاری یکسانی با نسخه ی کنسول داشت و بازی همانند نسخه ی کنسول روی تبلت نیز اجرا می شد. درحالی که بازی Godfire: Rise of Prometheus روی گوشی های هوشمند به عنوان یک بازی قوی و با کیفیت توسط Vivid Games تولید شده است. در نگاه اول به این بازی در کنفرانس WWDC اپل، کیفیت بالا و قدرت نرم افزاری آن را نشان می داد و ما یک گرافیک تاثیر گذار و خوب را روی گوشی ها شاهد هستیم.

.

گوشی های قدرتمند

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

اما به طور جدی با گوشی تان بازی می کنید، خب پس به یک گوشی جدی نیز احتیاج دارید. درحالی که همه ی گوشی ها بازی های زیادی را تا یک سطح محدودی از کیفیت اجرا می کنند، تعداد بسیار کمی گوشی هوشمند هستند که با قدرت بیشتری نسبت به سایرین این کار را می کنند. برای بازی های کیفیت بالا حتما به گوشی های قوی و پیشرفته هم نیاز است. گوشی های Samsung Galaxy S6، HTC One M9، Sony Xperia Z3، LG G4، iPhone 6 و iPhone 6 Plus گزینه های خوبی باشند اما باز هم به شما بستگی دارد که با کدام یک راحت تر هستید.

اکثر این گوشی ها از پردازنده ی هشت هسته ای و ۳ گیگابایت رم برخوردار اند. قطعه ی Snapdragon 810 که اخیرا هم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد در مدل هایی مثل One M9 و Xperia Z3  استفاده شده است که قابلیت سه بعدی نیز در آن وجود دارد. اپل در حال حاضر در فضای بازی های گوشی بسیار فعال است. همچنین در مدل ۶ Plus یک سخت افزار جدید و قدرتمند برای اجرای هر چه بهتر بازی ها به کار رفته است.

این سخت افزار قدرت پردازش جزئیات گرافیکی با همکاری CPU و GPU افزایش می دهد. صنعت بازی همیشه روی گوشی ها تمرکز داشته است و گوشی های بهتر و جدید تری با تکنولوژی بالاتری برای اجرای بازی نیاز است. پس درحال حاضر شما به یک چیز احتیاج دارید. یک خبر خوب برای طرفداران بازی با بودجه ی بالا هست. ما با  Qualcomm که قطعه ی Snapdragon 810 را ساخته اند، صحبت کرده ایم و آن ها گفته اند که تغییرات خوبی در راه است. نسل آینده ی گوشی های هوشمند که Snapdragon دارند از گرافیک APIs بهره می برند.

کیفیت آن تمام HD خواهد بود. میزان عملکرد آن هم از گوشی های سال قبل بهتر است. سازندگان بازی به حداکثر قدرت مورد نیاز برای اجرای بازی ها نیازمند اند تا عملکرد شان را افزایش دهند و بازی های بهتری برای گوشی ها بسازند. در واقع یک تعادل بین کیفیت و کمیت برقرار می کنند. خلاصه این که گوشی های ارزان تر نیز می توانند بازی های کیفیت بالا را اجرا کنند و بازی های قوی و با کیفیت از انحصار گوشی های گران قیمت و پرچم دار خارج می شود.

.

ابزار های تجاری

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

یک سری دسته های بازی هست که با گوشی های هوشمند کار می کند و مخصوص برای آن ها طراحی شده است. مثل دسته ی Moga Pro که شامل یک چهارچوب است که برای قرار گرفتن گوشی در آن ساخته شده است.

کاملا شبیه دسته ی بازی کنسول هاست و همه ی دکمه های لازم برای بازی روی آن قرار دارد. یکی دیگر از دسته ها Nyko Playpad Pro است که به گوشی وصل نمی شود و از آن جداست و برای هنگامی که در حرکت هستید مناسب نیست. این مدل برای زمانی خوب است که گوشی را به تلویزیون و یا مانیتور با کابل MHL وصل کرده اید.

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

بعضی گوشی ها مثل Sony Xperia Z3 و دیگر گوشی های سری Xperia، از طریق بلوتوث به دسته ی Sony DualShock 4 وصل می شوند که به شما حس راحتی یک دسته ی بازی واقعی را می دهد. آن ها خیلی هم گران نیستند و اگر می خواهید تجربه ی بازی تان را تقویت کنید خوب هستند. یک دسته ی بازی حداکثر ۱۵ یورو است که در اکثر مواقع به یک کابل اتصال به تلویزیون هم احتیاج دارید که آن هم ۱۰ یورو است. درحالی که برای کنسول بیشتر از این ها باید هزینه کنید. اگر شما روی بازی با گوشی هوشمندتان جدی هستید، این ها ابزار ارزشمندی هستند.

.

تصویر خود را همانند سازی کنید

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

در ابتدا شما به یک دسته ی بازی و یک کابل برای اتصال گوشی به نمایشگر نیازمندید. به این بستگی دارد که شما از چه چیزی استفاده می کنید اما چیز های کمی است که احتمالا باید انجام دهید. اگر از آداپتور MHL استفاده می کنید، که قرار است صفحه ی شما را روی نمایشگر یا تلویزیون همانند سازی کند، به همین آسانی است که یک طرف کابل USB را به گوشی بزنید و طرف دیگر را به HDMI تلویزیون وصل کنید.

نه تنها تصویر همانند سازی می شود، بلکه یک درگاه دیگر نیز روی آداپتور وجود دارد که می توان آن را به شارژر وصل کرد. گزینه ی دیگر برای این کار استفاده از Chromecast یا Miracast است. اما این ها برای بازی کردن خیلی ایده آل نیستند.

چون دچار بروز مشکلات  و افت کیفیت می شوند. توجه داشته باشید که همیه ی گوشی های هوشمند نیز از MHL پشتیبانی نمی کنند. پس حتما قبل از استفاده این مسئله را بررسی کنید. البته این ها را برای iPhone به شما پیشنهاد نمی کنیم اگرچه می توانید از اتصالات برقی نیز برای همین کار استفاده کنید.

شما می توانید از AirPlay برای این کار استفاده کنید که برای آن نیاز به Apple TV دارید. پس کمی توی خرج می افتید. اگر Apple TV دارید که کارتان آسان تر است و با اتصال آن به وسیله ی iOS تان و انتخاب کردن AirPlay و سپس Apple TV، همانند سازی تصویر صورت می گیرد و بازی را آغاز کنید.

.

وصل کردن دسته ی بازی

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

برای تجربه ی واقعی بازی که شبیه کنسول باشد، فقط همانند سازی تصویر کافی نیست و به یک دسته ی بازی نیز احتیاج دارید که به گوشی خود وصل کنید. روش های مختلفی برای آن وجود دارد که اکثر آن ها نیز ساده و مستقیم است. برای مثال دسته ی Moga به برنامه ی Moga Pivot روی اندروید نیاز دارد. این برنامه به صورت خودکار دسته را به گوشی وصل می کند، البته هر دو باید روشن باشند. دسته ی Logitech PowerShell از سوی دیگر برای iPhone نیاز به اتصال فیزیکی دارد. اگر دسته ی بلوتوثی دارید که برای اتصال نیازی به نصب خاصی ندارد با بلوتوث گوشی خود آن را جست و جو کنید و رمز اشتراک بلوتوث را بزنید و به صورت بلوتوثی دسته را به گوشی متصل کنید.

.

بازی در تصویر بزرگ

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

اگر شما یک دسته بازی و یک گوشی هوشمند دارید، کاملا نمی توانید حس بازی با کنسول واقعی را تجربه کنید. ما با یک دسته ی Moga 20 یورویی و کابل MHL و یک HTC One بازی کردن را تست کردیم و خبر بد این که هرگز تجربه ی آن به بازی با کنسول شبیه نبود. فهمیدیم که درحالی که از بازی لذت بردیم، اما اصلا نمی تواند جای کنسول خانگی را پر کند. بازی آسفالت ۸ روی نمایشگر ۳۲ اینچی دچار ایراد و افت کیفیت شد. بازی Dead Triger 2 کمی بهتر اجرا شد، در حد یک کنسول ارزان و ضعیف. افت کیفیت تصویر بازی های گوشی روی نمایشگر های بزرگ قابل درک است. سخنگوی Gameloft به ما گفت که بازی های با کیفیت گوشی نهایت ۳۰ تا ۵۰ درصد به کیفیت بازی های کنسول نزدیک است. پس بازی کردن آن ها روی تصاویر بزرگ تر از صفحه ی گوشی ۵۰ تا ۷۰ درصد کیفیت ممکن را دارد و نه بیشتر. کنترل بازی هم خوب نبود. استفاده از دسته برای بازی بهتر از صفحه لمسی است، اما چون با بلوتوث وصل می شود دچار ایرداتی در حین بازی   می شود. بدتر از آن، بازی اصلا برای بازی با دسته طراحی نشده است و آن نرمی و روانی بازی با دسته روی کنسول خانگی را اصلا ندارد. کنسول هایی مثل Ouya  و Gamestick هستند که به عنوان کنسول خانگی برای بازی های اندروید طراحی شده اند. کمبود بازی برای آن ها و ضعف در عملکرد خودشان، آن ها را عقب نگه داشته است. اما آینده ی خوبی برای آن ها وجود دارد وقتی که می توان گوشی های هوشمند را به تلویزیون وصل کرد.

.

PS4 remote play

.

چگونه از گوشی هوشمند خود به عنوان یک کنسول بازی ارزشمند استفاده کنید

.

انداختن تصویر بازی از گوشی روی نمایشگر بزرگتر یکی از زاه هاست، اما اگر PS4 گرفته باشید یکی از گوشی های Xperia Z3، Xperia Z2 یا Xperia Z3 compact را داشته باشید، می توانید تصویر بازی را از کنسول روی صفحه ی گوشی بندازید. برای شروع کافی است  برنامه ی  Remote Play را دانلود کنید و مطمئن باشید پلی استیشن جدیدتان روشن است و شبکه ی وای فای گوشی تان نیز وصل است.
ما یک هفته استرس کشیدیم تا Remote Play  را روی PS4 تست کنیم. با اشتراک بلوتوث دسته ی DualShock4  وارد حساب سونی خود شوید  و دستگاه به طور خودکار گوشی تان را پیدا می کند و از آن پس می توانید بازی های خود را روی گوشی خود دنبال کنید و از گوشی به عنوان نمایشگر PS4 خود استفاده کنید.
اگر راحت نیستید می توانید از دسته ی بازی برای راحتی کار استفاده کنید، مشکلاتی هست بعضی از دکمه های فیزیکی عمل نمی کنند. اگرچه اگر دسته را انتخاب کنید بسیار بهتر است. بازی خوب اجرا می شود، اگرچه تجربه ی آن به خوبی بازی در تصاویر بزرگ خانگی نیست. Remote Play پلی است که بازی های کنسول را روی گوشی های هوشمند می آورد. اما از آن جایی که کنسول ها از گوشی ها قدرتمند ترند فقط گوشی ها بخشی از این بازی های کنسولی خواهد بود. تکنولوژی در حال پیشرفت است و ما جهش های بزرگی را در این عرصه مشاهده خواهیم کرد. آشکار است که ما شاهد هماهنگی گوشی ها با PS4 خواهیم بود تا قبل از این دوره ی PS4 تمام شود. حالا برگردید به بازی سونیک و آن را تمام کنید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.