خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

HDR چیست و چه زمانی بکار گرفته می‌شود؟

توسط: آرتین

سه حرف HDR بسیار در برنامه های کاربردی دوربین تلفن های هوشمند بکار می‌رود، ولی شاید هیچ چیزی درباره این قابلیت و کارایی آن ندانید؛ اگر همچنان نمی‌دانید که قابلیت HDR چیست و چه کاربردی دارد این نوشته را تا انتها بخوانید!

HDR چیست و چه زمانی بکار گرفته می‌شود؟

 

در گفتگو درباره تصاویر، بخش پویای تاریکی با روشنایی تفاوت فاصله دارند؛ High Dynamic Range یا همان HDR قابلیتی است که با پردازش بروی تصاویر گرفته شده با لنز دوربین محدود روشنایی را افزایش می‌هد بنابراین تصاویر روشن تری را خواهید داشت.

با اینکه هدف از بکارگیری قابلیت HDR گرفتن تصاویر شگفت انگیز و بسیار با کیفیت است ولی بکارگیری این قابلیت بدست هر کسی نتیجه مناسب را ندارد.

 

HDR چگونه کار می‌کند؟

 

هنگامی که یک تصویر با فعال بودن قابلیت HDR می‌گیرید، دوربین شما چندین تصویر را بسیار با شتاب و در گونه های گوناگون می‌گیرد؛ این تصاویر که در هر کدام از آنها بخشی مورد تمرکز خاصی قرار گرفته در نهایت به یک تصویر تبدیل می‌شوند که در این تصویر کوشش شده تا بیشترین جزئیات را از تمامی بخش های تاریک تصویر دریافت شده باشد.

پیش از اینکه این قابلیت یعنی HDR پایش به دوربین های تلفن هوشمند باز شود شما ناچار بودید ۳ تصویر با دوربین خود بصورت دستی بگیرید و در نهایت جا به جا کردن آنها به کامپیوتر و با کمک گرفتن از یک نرم افزار ویرایشگر تصویر مانند فتوشاپ بخش های برجسته هر ۳ تصویر را مشخص می‌کردید و با قابلیت HDR در این نرم افزار آنها را به یک تصویر تبدیل می‌کردید.

 

hdr_Photo_AppGet_ir

در سمت راست شما تصویری را می‌بینید که با نور زیاد و کم گرفته شده است؛ در سمت چپ تصویری ترکیب شده از دو تصویر کناری است.

 

خوشبختانه اکنون بیشتر شرکت های سازنده تلفن های هوشمند قابلیت HDR را در نرم افزار دوربین خود وارد کرده اند و تمام این کار هم بصورت خودکار انجام می‌شود.

 

چه زمانی بهتر است از HDR بهره ببرید؟

 

بستگی دارد که می‌خواهید از تصویر گرفته شده چه چیزی بدست بیاورید؛ بنابراین روش ویژه ای برای فهمیدن اینکه چه زمان بهتر است از HDR بهره برد وجود ندارد ولی این نکته ها به شما در گزینش این قابلیت کمک می‌کند.

 

محیط  های با دید افقی

 

روشنایی مناسب یکی از با ارزش ترین بخش های کیفیتی یک تصویر است، ولی در بیرون از محیط های بسته مانند خیابان خورشید هیچ گرانی از نبود نور برای شما باقی نمی‌گذارد! حتی در بیشتر مواقع باعث بروز بخش های بسیار تاریک و یا بسیار روشن در تصاویر شما می‌شود؛ خوب در این مواقع قابلیت HDR با ایجاد تعادل بین این بخش ها تصویر شما را از بسیار با کیفیتی تر می‌گیرید.

به تصویر زیر نگاه کنید که چگونه قابلیت HDR باعث شده تا در زیر نور خورشید جزئیات تصویر بسیار پدیدار تر باشند.

 

appGet_ir_hdr-55

تصویر با قابلیت HDR غیرفعال

 

hdr-56-w782

تصویر با قابلیت HDR فعال

 

صحنه های با نور کم یا با نور پس زمینه

 

اگر تصویر شما بسیار تاریک است یا در یک بخش تنها تاریک است، قابلیت HDR می‌تواند سطح کلی روشنایی را بالا ببرد؛ به یاد داشته باشید که قابلیت HDR معجزه نمی‌کند! اگر در صحنه ای که می‌[واهید تصویری را بگیرید هیچ نوری وجود نداشته باشد HDR هم نمی‌تواند کمکی کند ولی اگر بخش هایی از تصویر پر نور باشند می‌تواند این نور را متعادل کند.

 

چه زمانی بهتر است از HDR بهره نبرید؟

 

هنگامی که شما یا چیز های دیگر در حرکت هستند

 

به این دلیل که HDR با گرفتن سه تصویر کار خود را انجام می‌دهد بنابراین اینکه در بین ۳ تصویر اگر بخشی از تصویر تکان بخورد یا حرکتی داشته باشد تصاویر تار می‌شوند و بنابراین HDR به هدف خود نمی‌رسد! به همین دلیل هم هست که هنگامی که با قابلیت HDR تصویر می‌گیرید زمان بیشتری به کار می‌رود، بنابراین بهتر است تا هیچ حرکتی در منظره ای که قصد دارید از آن تصویر بگیرید نباشد یا از بخش ایستای آن تصویر بگیرید.

 

صحنه هایی با تضاد بالا

 

در برخی از صحنه تضاد بین بخش های روشن و تاریک برای شما اهمیت دارد، قابلیت HDR همیشه تضاد نوری را متعادل می‌سازد بنابراین اگر می‌خواهید بین بخش های پر نور و کم نور تفواتی وجود داشته باشد از قابلیت HDR بهره نبرید.

 

صحنه هایی با رنگ های زنده

 

قابلیت HDR خودش می‌تواند مقداری رنگ های زنده را به تصاویر اضافه کند و شادابی را به تصویر ببخشد! ولی اگر از منظره ای تصویر می‌گیرید که خودش از رنگ های بسیار زنده بهره می‌برد، قابلیت HDR ممکن است رنگ ها را بسوزاند و از طبیعی بودن آن ها بکاهد! به یاد داشته باشید که رنگ ها را بیش از حد اشباع نکنید.

 

AppGet_ir_hdr-0018-w782

تصویری بدون قابلیت HDR فعال

 

AppGet_ir_hdr-0019-w782

تصویر با قابلیت HDR فعال

 

چگونه از دارا بودن قابلیت HDR مطمئن شوم؟

 

بیشتر تلفن های هوشمند امروزی دیگر این قابلیت را در خود گنجانده اند، اگر در برنامه دوربین تلفن خود چیزی بنام HDR نمی‌بینید شاید به این خاطر باشد که تصویر برداری را در حالت خودکار قرار داده اید بنابراین آن را به حالت دستی یا manual تغییر بدید.

اگر هم برنامه دوربین شما این قابلیت را در خود دارد، برنام های کاربردی بسیاری در Google Play Store وجود دارد که این قابلیت را برای شما فراهم کند!

 

باید گفت بهترین روش برای فهمیدن اینکه چه زمانی HDR کاربردی و چه زمانی خیر، گرفتن تصاویری با و بدون قابلیت HDr است و اینکه تفاوت را خودتان درک کنید.

اگر شما هم از این قابلیت در دوربین تلفن هوشمند خود بهره می‌برید در مورد بکارگیری درست آن با ما در میان بگذارید!

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.