خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

کاربرد واقعیت مجازی در پزشکی و استفاده از آن برای تشخیص و درمان بیماری ها

توسط: آرتین

واقعیت مجازی در پزشکی – شاید موضوع این مطلب برای شما مقداری عجیب به نظر برسد، اما واقعیت مجازی می‌تواند در زمینه های بسیاری کاربرد داشته باشد.

متاسفانه شرکت های بزرگ به گونه ای این تکنولوژی را معرفی کرده اند که کاربران استفاده از VR را تنها برای سرگرمی می‌دانند، در صورتی که از آن در عرضه های مختلفی، به خصوص پزشکی می‌توان استفاده نمود.

در این مطلب به توضیح بیشتر در این موضوع خواهیم پرداخت.

 

واقعیت مجازی در پزشکی

 

هنگامی که بحث VR به میان می‌آید، در ذهن اکثر کاربران محتوایی که در بازی های ویدئویی آن ها را مشاهده کرده اند پدیدار خواهد شد.

ممکن است در مطالب گذشته ما مطالعه کرده باشید که تنوع و تعداد برنامه ها که در زمینه VR  بسیار زیاد می‌باشد، اما عرضه ای وجود دارد که وارد شدن این تکنولوژی به آن و توسعه اش موجب پیشرفت تکنولوژی و بهبود زندگی بشر خواهد شد و آن هم عرصه پزشکی می‌باشد.

تکنولوژی VR می‌تواند هم به پزشکان و هم به بیماران کمک کند؛ درست متوجه شده اید، بیماران تنها افرادی نیستند که از استفاده از این تکنولوژی در عرصه پزشکی بهره خواهند برد.

 

واقعیت مجازی در پزشکی : تمرین و شبیه سازی

 

یکی از سخت ترین بخش هایی که در زمینه پزشکی و در یک بیمارستان وجود دارد، بخش اورژانس می‌باشد، زیرا شما باید برای هر چیزی که از در وارد می‌شود آمادگی داشته باشید.

بیماری که وارد بخش اورژانس می‌کنند ممکن است فردی مبتلا به ویروسی خطرناک یا شخصی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته است باشد و پزشک این بخش باید آمادگی مواجه شدن و درمان این گونه بیماران را داشته باشد.

کار کردن در این بخش استرس زیادی را برای کارکنان به همراه دارد و میزان سختی آن برای پزشکان جوان به دلیل کم تجربگی ممکن است بسیار سخت و دشوار باشد.

توسعه دهندگان VR از این تکنولوژی برای بهبود این شرایط استفاده کرده اند و به وسیله آن پزشکان جوان را برای تمرین و آماده شدن برای رویارویی با اتفاقات این بخش، در شرایطی شبیه سازی شده به صورت مجازی قرار می‌دهند.

این روش می‌تواند پزشکان را برای قرار گرفتن در شرایط سخت و عملکرد مناسب در این مواقع آماده کند.

 

واقعیت مجازی در پزشکی

 

به عنوان مثال در این زمینه می‌توان به برنامه Ludus اشاره نمود، این برنامه تنها مخصوص به پزشکان نبوده بلکه کارکنان آتش نشانی، پلیس و ارتش نیز می‌توانند از آن برای تمرین موقعیت های مختلف استفاده کنند.

هدف شرکت فرانسوی SimforHealth تربیت پزشکانی حرفه ای بوده و شعار آن نیز در این زمینه این است که “نخستین تجربه هیچگاه نباید بر روی مریض واقعی انجام شود”.

شما می‌توانید این برنامه و سایر برنامه های مشابه در این زمینه را از Play Store دانلود کنید.

استفاده از VR و تمرین کردن به وسیله آن تنها برای آمادگی برای قرار گرفتن در موقعیت های مختلف استفاده نمی‌شود، بلکه پزشکان می‌توانند به وسیله این تکنولوژی فیلم های آموزشی ۳۶۰ درجه در زمینه های مختلف تهیه کرده و دانشجویان با مراجعه به این فیلم ها نحوه انجام کار های مختلف و یا بخش های مختلف یک ارگان را از زوایای مختلف تماشا کنند.

این روش در عمل های جراحی سخت مانند جراحی مغز یا عمل قلب باز بسیار کاربردی بوده و به وسیله آن می‌توان اتفاقاتی که در طول این عمل در واقعیت رخ می‌دهند را مشاهده نمود.

همچنین با توجه به اینکه می‌توان عمل مورد نظر را بر اساس وضعیت بیمار (به عنوان مثال با استفاده از MRI ثبت شده از بیمار) طراحی کرده و به صورت مجازی آن را انجام داد، این تکنولوژی می‌تواند کاربردی بسیار گسترده تر داشته باشد.

به عنوان مثال پزشکان می‌توانند پیش از انجام عمل جراحی روش های مختلف را تست کرده و میزان بازده هرکدام را مشاهده کنند، سپس بهترین روش را انتخاب کرده و بر روی بیمار پیاده سازی نمایند.

علاوه بر این موارد، استفاده از VR می‌تواند در عمل هایی استفاده شوند که به جای دست جراح، به وسیله بازو های رباتیک صورت می‌گیرند؛ از جمله مزایای استفاده از این تکنولوژی می‌توان به کاهش ریسک عمل جراحی و بخش های بسیار مختلفی اشاره نمود که یک پزشک می‌تواند بر روی آن ها کار کند.

این روش عمل جراحی رباتیک می‌تواند با تکنولوژی های مختلف AR، VR و هوش مصنوعی ترکیب شود.

در صورتی تمایل می‌توانید مطلب زیر را در مورد تفاوت های AR و VR مطالعه نمایید:

 

تفاوت های موجود میان واقعیت تکمیل شده و واقعیت مجازی

 

از طرفی تمامی برنامه های VR برای استفاده پزشکان طراحی نشده است، بلکه برنامه هایی مانند YouRescue و BLS از شرکت Dual Good Health وجود دارند که به وسیله آن ها کاربر می‌تواند انجام کمک های اولیه را آموزش ببیند.

مزیت بزرگی که این دسته از برنامه ها دارند صرفه جویی در زمان برای شرکت در کلاس های مختلف می‌باشد و کاربر می‌تواند در خانه به راحتی این موارد را آموزش ببیند.

 

واقعیت مجازی در پزشکی : کاربرد های VR در روانشناسی

 

علم روانشناسی علمی است که قدمت زیادی نداشته و در قرن ۱۹ ابدا شده اما هم اکنون حوزه کاربرد های VR را افزایش داده است.

قطعا پرکاربرد ترین و جالب ترین قسمتی از علم روان شناسی که در آن می‌توان از VR استفاده نمود، بحث فوبیاست.

در برنامه هایی که در این زمینه طراحی شده ، کاربر می‌تواند با فوبیای خود که در دنیای مجازی شبیه سازی شده است مواجه شده و قدرت خود را برای غلبه کردن بر آن ها افزایش دهد.

به عنوان مثال یکی از شایع ترین نوع فوبیا ها، ترس از ارتفاع می‌باشد؛ در این موارد شما می‌توانید با تماشای زاویه دید از یک فضای مرتفع و ادامه دادن این روند درمان، ترس خود را از بین ببرید.

این روش هم اکنون در بیمارستان ها تحت نظارت پزشک یا روانشناس انجام می‌شود.

همچنین از این روش برای درمان انواع اعتیاد ها نیز استفاده می‌شود، به این صورت که برنامه مورد نظر شما را در محیطی علیه خودتان قرار داده و شما باید بر مشکلاتتان به تنهایی غلبه کنید.

این روش یک روش درمان نمی‌باشد اما به وسیله آن می‌توان احتمال بازگشت و یا عود کردن اعتیاد فرد را کاهش داد.

همچنین ویژگی دیگری که کاربر از آن برخوردار می‌باشد، استفاده از برنامه هایی مانند VRChat برای پیدا کردن سایر مبتلایان مشابه و دریافت انگیزه از سوی آن هاست؛ همچنین به کمک این برنامه ها، شخص موزد نظر می‌تواند با پزشک خود ازتباط برقرار کرده و از او پشتیبانی بگیرد.

یکی دیگر از کاربرد های واقعیت مجازی در روانشناسی مقابله با استرس می‌‍باشد.

واقعیت مجازی با وادار کردن کاربر به تمرکز بر روی موضوعات مختلف ذهن او را مشغول کرده و از فکر کردن به مشکلات جلوگیری می‌کند، اما در این زمینه برنامه هایی مانند Healium هستند که مخصوص همین کار ساخته شده اند.

علاوه بر این موارد از این تکنولوژی می‌توان به عنوان مسکن نیز استفاده نمود!

شاید برایتان جالب باشد اما برنامه هایی مانند Hypno VR وجود دارند که با هیبنوتیزم کردن شما در دنیای مجازی باعث می‌شوند تا دردتان را فراموش کنید.

 

واقعیت مجازی در پزشکی : مقابله با بیماری های خطرناک

 

هم اکنون بسیاری از متخصصان در حال کار کردن بر روی استفاده از واقعیت مجازی در پزشکی جهت در مان بیماری های بزرگ می‌باشند.

Alberto Rizzo، روانشناسی است که در این زمینه پیشگام بوده و بیش از ۲۰ سال در این عرصه فعالیت کرده است؛ او بر روی پروژه استفاده از VR برای درمان بیماری هایی از جمله اوتیسم، آلزایمرو… کار کرده است و سابقه کاری او به بیش از ۲۰ سال می‌رسد.

به عنوان مثال اوتیسم بیماری است که در کودکی خود را نشان داده و موجب ایجاد تغییراتی در تعاملات اجتماعی فرد و ایجاد ناهنجاری های اخلاقی در و می‌گردد.

با استفاده از تکنولوژی VR می‌توان این دسته از افراد را در محیطی اجتماعی قرار داد و به درمان آن ها پرداخت.

 

واقعیت مجازی در پزشکی

 

یکی دیگر از بیماری هایی که امروزه بسیاری از افراد جهان به آن مبتلا می‌شوند، آلزایمر می‌باشد.

استفاده از VR می‌تواند شرایط افراد مبتلا به این بیماری را نیز بهبود بخشد.

البته به کمک VR نمی‌توان فرد مبتلا به آلزایمر را درمان نمود اما این امکان وجود دارد که بتوان افرادی را که در آینده به آن مبتلا خواهند شد را شناسایی نمود.

به کمک تکنولوژی VR می‌توانیم احتمال مبتلا شدن به این بیماری را حتی در افراد بسیار جوان محاسبه نماییم.

البته در این روش به صورت ایده آل باید محیطی آشنا را برای کاربر ایجاد کنیم که این امر بسیار پیچیده می‌باشد.

بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری هاییست که کم تر از دو مورد قبلی شناخته شده است و به کمک تکنولوژی VR نیز می‌توان با آن مقابله نمود.

طبق بررسی های انجام شده توسط محققان، روش تشخیص و درمان این بیماری با استفاده از VR مزایایی مشابه استفاده از آن در درمان آلزایمر دارد، اما هنوز به عنوان یک روش بسیار خوب و تاثیر گذار شناخته نشده است.

 

همانطور که می‌دانید علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت می‌باشد و با پیشرفت تکنولوژی در کنار آن می‌توان روش های بسیار خوبی برای مبارزه با انواع بیماری ها و تشخیص آن ها در نظر گرفت.

نظر شما در مورد واقعیت مجازی در پزشکی چیست؟

به نظر شما از این تکنولوژی چه استفاده های دیگری در بخش پزشکی یا سایر بخش ها می‌توان داشت؟

نظرات خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران اپگت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.