خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

چگونه در حالت دستی تصاویر شگفت انگیز بگیریم

توسط: آرتین

با اینکه حالت خودکار که در برنامه های دوربین تلفن های هوشمند وجود دارد با یک لمس به شما این امکان را می‌دهد تا یک تصویر بگیرید و در بسیاری از زمان ها کاربردی است، حالت دستی زمانی کاربرد دارد که بخواهید تصویری حرفه ای و شگفت انگیز بگیرید؛ در ادامه نکاتی گفته می‌شود که با حالت دستی یا Manual Mode بهترین حالت دوربین تلفن هوشمند خود را بکار بگیرید.

 

بهترین برنامه کاربردی دوربین را گزینش کنید

 

در این آموزش ممکن است برخی قابلیت ها و ویژگی هایی را معرفی کنیم که در برنامه کاربردی دوربین تلفن هوشمند شما که بصورت پیشفرض بروی رابط کاربری نصب است وجود نداشته باشد؛ بنابراین نخست بهتر است یک برنامه کاربردی پیکربندی کنید که همه قابلیت های مورد نیاز را داشته باشد. اگر چه برنامه کاربردی دوربین بسیاری از تلفن های هوشمند کامل است و هیچ کاستی ندارد ولی اگر از این موضوع مطمئن نیستید بنابراین به فهرست زیر نگاهی بندازید و یک برنامه کاربردی خوب برای تصویر برداری را گزینش کنید.

– ProShot

– Camera FV-5

– Open Camera

– Google Camera

– VSCO Cam

– A Better Camera

– Camera360 Ultimate

– Manual Camera

بنابراین اکنون باید ابزار کار برای نهایت بهره وری از حالت دستی دوربین تلفن هوشمند خود را داشته باشید.

 

تصاویر خود را با جدول بندی قالب بندی کنید

 

پیش از اینکه بخواهید از یک چیز تصویری بگیرید بهتر است آن چیز یا منظره را قالب بندی کنید؛ با این کار هر بخش و هر چیزی در منظره و کادر شما منظم و مرتب به نمایش در می‌آید. البته که همیشه نیاز نیست تصاویر شما صاف و راست گرفته شوند و شاید خودتان بخواهید تصاویر کج بگیرید ولی همین جدول و کادر بندی در این زمینه هم به شما کمک می‌کند. قوانین برای این کار بسیار ساده است؛ خط های افقی به شما این امکان را می‌دهد تا چیز های که در حالت افقی باید صاف باشند مانند منظره کوه یا دریا صاف گرفته شوند و یا خط های عمودی برای گرفتن تصویر از یک شخص یا یک ساختمان یا یک جسم عمودی به شما کمک می‌کند.

 

AppGet_ir_s7-tricks-1148

 

این خط ها همچنین به شما کمک می‌کند تا برای هر بخش از یک منظره بخش متناسبی را در نظر بگیرید و تصویر خود را بر اساس نظم خاصی بگیرید.

 

برخی زمان ها حالت HDR را بکار بگیرید

 

قابلیت HDR روشنایی و تضاد رنگی را در یک محیط جبران و متعادل می‌کند و همچنین شدت رنگ در یک محیط را هم متعادل می‌سازد؛ بهترین زمان برای بکار گرفتن این قابلیت زمانی است که شی مورد نظر شما دارای نور پس زمینه باشد. در نوشته “HDR چیست” درباره این قابلیت کامل توضیح داده ایم! ولی دیدگاه شخصی نویسنده این است که بهتر است تصاویر را بدون قابلیت HDR بگیرید و پس از آن در یک برنامه جداگانه بخش هایی که نیاز به ویرایش دارد را ویرایش کنید؛ همچنین برای درک تفاوت بین تصویر گرفته شده با قابلیت HDR و بدون این قابلیت بهتر است یکبار این قابلیت را فعال کنید و تصویر را بگیرید و بار دیگر این قابلیت را غیرفعال کنید و تصویر ها را با هم مقایسه کنید.

 

review-xperia-z5-PT-camera-UI-hero

 

به شی نزدیک شوید و با تصویر برداری در اندازه بزرگ صمیمی تر شوید!

 

حالت بزرگنمایی یک شی یا چیز در تصویری که می‌گیرید می‌تواند به جذابیت تصویر شما بی‌افزاید؛ تنها کافی است که دوربین خود را در فاصله ای مناسب و کمتر از همیشه با شی مورد نظر بگیرید و بعد از تمرکز لنز بروی شی تصویر را ذخیره کنید! بهترین دوربین برای تمرکز در فاصله های بسیار نزدیک از شی Galaxy S7 می‌باشد.

 

AppGet_ir_lg-k10-10

 

برای دریافت بهترین تصویر بزرگنمایی شده به شی مورد نظر بسیار نزدیک شوید، البته نه آن اندازه نزدیک که حسگر دوربین شما از پس آن بر نیاید! بیشتر سازندگان دست کم ۳ سانتی متر فاصله را پیشنهاد می‌کنند. البته باید در گرفتن دوربین لرزش نداشته باشید و چه بهتر که کار را با پایه دوربین برای دریافت بهترین دستاورد انجام بدید!

 

از ISO برای تنظیم حساسیت نوری بهره ببرید

 

چه کسی گفته که ISO برای حرفه ای هاست؟ 😀 قابلیت ISO این امکان را می‌دهد تا میزان نور را در یک محدود کنترل و مدیریت کنید؛ ولی اینکه در چه زمانی از این قابلیت بهره ببرید می‌توان در بدتر کردن یا بهتر کردن شرایط موثر باشد. به یاد داشته باشید که ISO را باید با توجه به شرایط و محیطی که در آن جای گرفته اید تنظیم کنید؛ اگر میزان ISO بالایی را برای یک محیط پر نور تنظیم کنید، تصویر بسیار روشن خواهد شد و بدرد نخور خواهد بود!

 

samsung-galaxy-s6-camera-photo

 

هر چه میزان عددی ISO بالا تر باشد به این معناست که سرعت شاتر دوربین کمتر می‌شود یعنی سرعت دریافت تصویر آرام تر می‌شود که در واقعیت بدان معناست که می‌توانید از مواردی که به سرعت در حرکت هستند تصویر بگیرید. در سویی دیگر ISO به اندازه کمتر تصاویر با کیفیت بالاتری را می‌گیرد و خود شما می‌توانید با آزمایش کردن ISO تفاوت آن را پیدا کنید.

 

از نور فلاش دوربین به اندازه بهره ببرید

 

فلش دوربین شما باید آخرین چیزی باشد که فکر شما به بکارگیری آن بی‌افتد؛ هدف بکارگیری فلش دوربین این نیست که همه بخش های یک محیط تاریک را روشن کند؛ به فلش دوربین به عنوان جایگزینی برای قابلیت HDR فکر کنید. اگر از شی تصویر می‌گیرید که نور پس زمینه دارد ولی خود شی تاریک است، فلش دوربین می‌تواند هر دو بخش را متعادل کند. از نزدیک کردن فلش دوربین به اشیا و یا خودتان دوری کنید و یا هر چیزی که باعث بازتاب نور می‌شود که همین کار سبب خراب شدن تصویر شما می‌شود.

 

frontaldetalhezenfoneselfie

 

اگر شما هم درباره تصویر برداری خوب نکته ای رو می‌دونید یا ما در میون بذارید؟!

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.