خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift – مقایسه دو هدست حرفه ای واقعیت مجازی

توسط: آرتین

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift – در حال حاضر، خرید یک هدست واقعیت مجازی که به وسیله رایانه کار کند، یک انتخاب گران قیمت محسوب خواهد شد.

پیش از اینکه به خرید هدست فکر کنید، ابتدا باید یک رایانه قدرتمند برای اجرای آن داشته باشید و هنگامی که رایانه مورد نظر را تهیه نمودید، باید از میان هدست های موجود در بازار یکی را انتخاب نمایید.

در این زمان شما می‌توانید هدست Oculus Rift که یک هدست پر طرفدار در جهان بوده و دارای محتوای ۳۶۰ درجه می‌باشد را انتخاب کرده و یا اینکه HTC Vive که یک هدست واقعیت مجازی توسعه یافته به وسیله Valve بوده و هم اکنون قهرمان بازی های رایانه ای می‌باشد را تهیه کنید.

انتخاب کردن یکی از این دو دستگاه کار آسانی نیست و برای اینکه بدانید کدام یک از آن ها برای استفاده شما مناسب تر خواهد بود باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

در این مطلب به مقایسه HTC Vive با Oculus Rift پس از سه ماه استفاده از هر یک از آن ها پرداخته و به شما در این انتخاب کمک خواهیم کرد.

 

کدام یک از هدست های واقعیت مجازی برای شما مناسب می‌باشد ؟

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : راه اندازی

 

خبر خوبی که در این زمینه وجود دارد این است که هر دو دستگاه دارای جعبه هایی بزرگ می‌باشد و آنباکس کردن آن ها تفاوت زیادی با یکدیگر نخواهد داشت.

خارج کردن هدست Oculus Rift از جعبه خود و آماده کردن آن برای استفاده حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

این هدست ۳ پورت USB و یک پورت HDMI از کامپیوتر شما را اشغال کرده و پس از متصل کردن همه موارد و نصب نرم افزار مخصوص به آن، شما می‌توانید از هدست خود استفاده نمایید.

کنترلر Xbox که در جعبه آن قرار دارد، بلاقاصله پس از خارج شدن از جعبه شروع به کار کرده و نیازی به صرف زمان خاصی برای راه اندازی آن نمی‌باشد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

به طور کلی در صورت در نظر گرفتن اینکه شما یک لپ تاپ قدرتمند برای راه اندازی این سیستم داشته باشید می‌توان گفت که Oculus Rift کاملا قابل حمل می‌باشد.

راه اندازی HTC Vive مقداری پیچیده تر از رقیب خود می‌باشد.

این هدست دارای جعبه های مشکی رنگ کوچکی می‌باشد که باید به صورت مورب در دو گوشه جداگانه از محلی که در آن قصد اجرای بازی را دارید قرار گیرد و هر کدام دارای پریز برق مخصوص به خود می‌باشند.

هدست به یک جعبه همگام سازی متصل شده که نیاز به یک پورت USB، یک پورت HDMI و پریز برق سوم دارد.

پس از اتصال قطعات سخت افزاری، شما وارد مراحل مربوط به کالیبره کردن دستگاه خواهید شد که در آن باید محدوده بازی خود را با راه رفتن به وسیله کنترلر دستگاه مشخص نمایید.

دستور العمل ها در این مرحله بسیار ساده می‌باشند و در نهایت خارج کردن دستگاه از جعبه خود و آماده کردن آن برای اجرای بازی حدود ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : آغاز استفاده

 

همانطور که توضیح دادیم، مشخص است که در مقایسه HTC Vive با Oculus Rift از نظر راه اندازی، HTC Vive دارای پیچیدگی بیشتری است و آن هم به دلیل تجربه حرکت تمامی قسمت های بدن می‌باشد و این به معنای راه رفتن در محیطی است که برای بازی تعیین کرده اید.

هنگامی که شما دست های خود را بالا می‌آورید، کنترلر هایی که در دست شماست به راحتی در بازی دیده شده و می‌توانید در محیط بازی قدم بزنید و از واقعیت مجازی لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که در مرحله اول هنگامی که دستگاه را با راه رفتن کالیبره می‌کنید، در واقع مرز هایی برای هدست شما تعیین می‌شود و هنگامی که در بازی به آن مرز ها نزدیک می‌شوید به شما اطلاع داده می‌شود؛ بنابر این به هیچ وجه در حین راه رفتن به دیوار یا وسایل اتاق برخورد نخواهید کرد.

هدست Oculus Rift مانند رقیب خود در مقیاس فضای اتاق عمل نمی‌کند، اما برای اینکه این فضا را برای خود بازسازی کرده و از بسیاری از بازی هایی که از این سیستم پشتیبانی می‌کنند لذت ببرید، می‌توانید کنترلر های Oculus Touch را خریداری نمایید.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

Oculus Touch دارای کنترلر های حرکتی و یک حسگر دوم است که بر روی میز نصب شده و به کامپیوتر شما متصل خواهد شد.

به وسیله این دو حسگر عمق میدان بیشتر حس شده و شما فضای بیشتری برای حرکت خواهید داشت.

برای داشتن تجربه ای مانند HTC Vive، شرکت سازنده به شما خرید حسگر سومی را نیز پیشنهاد می‌کند که در گوشه دیگری از میز قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر بازی های کمی وجود دارند که برای اجرا به این وسایل نیاز داشته باشند.

یکی دیگر از مسائل مهم، اشاره به تفاوت های کنترلر های حرکتی Vive و Rift می‌باشد.

تقریبا تمامی بازی های VR که در شبکه استیم موجود می‌باشد از کنترلر های Vive پشتیبانی می‌کنند.

در این بازی ها، حرکات سریع و پپشت سر هم باعث می‌شود که گاه و بیگاه کنترلر ها را به یکدیگر زده و یا اینکه کنترلر به خودتان اصابت کند.

ماشه ای که در این کنترلر قرار داده شده است برای تیر اندازی در بازی های شوتر مناسب است اما ممکن است به خوبی ماشه های استفاده شده در Xbox یا PlayStation نباشد.

از طرفی دیگر، Oculus Touch خوش ساخت تر و جمع و جور تر می‌باشد.

همچنین کنترلر دیگری نیز با نام Hand Presence وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید حرکت انگشتان و شست خود را نیز در دنیای مجازی حس کنید.

البته بازی های زیادی وجود ندارد که از Hand Presence به طور معنی داری استفاده کنند اما این کنترلر طراحی بسیار جذاب و خوبی دارد.

با وجود اینکه بازی های زیادی برای Hand Presence وجود ندارد اما لیست بازی هایی که به وسیله کنترلر Xbox در Oculus Rift می‌توان آن ها را اجرا نمود بسیار بیشتر می‌باشد.

به نظر می‌رسد Oculus Touch در میان کاربران طرفداران بسیاری پیدا کرده است و محبوبیت بیشتری نسبت به رقیب خود دارد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : راحتی در استفاده

 

در صورتی که شما قصد صرف چنین هزینه سنگینی را برای خرید یک هدست واقعیت مجازی داشته باشید، قطعا از آن استفاده زیادی خواهید داشت.

در استفاده از این هدست چه خود شما از آن استفاده کنید و چه آن را در یک میهمانی دست به دست کرده و افرادی زیادی از آن استفاده کنند، احساس راحتی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

شما باید بتوانید به راحتی هدست را بر روی سر خود قرار داده و با توجه به اینکه ممکن است در طول روز ساعات زیادی را با آن مشغول باشید، باید در تمام این مدت احساس راحتی خود را حفظ کنید.

Oculus، هدست خود را طوری طراحی کرده است که قرار دادن آن بر روی سر توسط کاربر بسیار راحت و ساده باشد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

اکثر کاربران، هدست های واقعیت مجازی را درست مانند یک کلاه لبه دار بر روی سر خود قرار می‌دهند.

این کار به این صورت انجام می‌شود که شما قسمت سفت پشت هدست را در پشت سر خود قرار می‌دهید، سپس قسمت اصلی آن را از بالای سر خود به سمت پایین می‌کشید تا به بینی تان برسد.

این هدست دارای اتصالات کشسانی در پشت خود بوده و به راحتی می‌تواند با اندازه صورت شما تنظیم شود و هنگامی که آن را رها می‌کنید، کاملا جذب صورت شما شده و در محل خود قرار می‌گیرد.

در صورتی که شما از عینک های طبی استفاده نمی‌کنید، استفاده از این هدست بسیار راحت و بدون مشکل می‌باشد، اما اگر دارای عینک طبی هستید، باید ابتدا هدست را بر روی چشم خود قرار دهید و این مسئله ممکن است شما را اذیت کنید چرا که حفره چشمی که بر روی هدست قرار دارد فضای کافی برای قرار دادن عینک را ندارد.

اما قرار دادن Vive بر روی صورت به گونه ای دیگر انجام می‌گیرد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

برای انجام این کار ابتدا قسمت اصلی هدست را بر روی صورت خود قرار داده و سپس بند آن را به پشت سر خود می‌کشید و تسمه کشسان بزرگی که بر روی آن قرار دارد را سفت می‌کنید تا جایی که کاملا احساس راحتی داشته باشید.

این هدست دارای یک کابل دیتای بزرگ می‌باشد که شامل سه کابل کوچک بوده و از بالای هدست عبور کرده و به کامپیوتر متصل می‌شود.

بنابراین ممکن است مقداری سنگین بوده و قطعا برای شما دست و پا گیر خواهد بود.

Vive مقدار بیشتری با افراد عینکی کنار آمده است و دلیل آن نیز وسیع تر بودن گودی چشم هدست می‌باشد، اما باز هم در نهایت استفاده از عینک همزمان با این هدست می‌تواند خسته کننده باشد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : پخش صدا

 

پخش صدا یکی از مهم ترین بخش های دنیای واقعیت مجازی می‌باشد و از نکات اصلی در راحتی استفاده به حساب می‌روند.

Oculus Rift دارای هدفون سر خود بوده و به راحتی بر روی گوشی شما قرار خواهد گرفت.

در صورتی که به دلیل رفع صدای محیط یا کیفیت صدای بیشتر قصد تعویض این هدفون ها را داشته باشید موانعی بر سر راه شما وجود دارد.

از طرفی دیگر HTC Vive دارای جک هدفون بوده و شما می‌توانید هر هدفونی را که تمایل داشته باشید به آن متصل کنید.

در صورتی که از کیفیت معمولی هندزفری های این هدست مطلع باشید این مسئله می‌تواند خبر خوبی برای شما باشد اما این امر بدین معناست که باید به دنبال هندزفری باشید که مشکلی با هدست نداشته و در صورت استفاده همزمان بر روی سر احساس راحتی داشته باشید.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : مدت زمان استفاده

 

از نظر مدت زمانی که می‌توانید از هدست استفاده نمایید، Vive و Rift هر دو در یک سطح قرار دارند.

هر دو هدست را می‌توان به مدت چند ساعت بدون هیچ مشکل یا فشاری استفاده نمود.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

البته گزارش هایی مربوط به خستگی چشم در استفاده های چند ساعته و طولانی در مودر این هدست ها شده است.

پد استفاده شده در میان هدست و صورت شما برای کاربران مختلف می‌تواند عملکرد متفاوتی داشته باشید.

پد HTC جذب کننده قوی تری می‌باشد و در صورت عرق کردن صورت جنس بدی پیدا خواهد نمود.

البته HTC دارای یک پد اضافی در جعبه خود می‌باشد تا هر زمان نیاز به تمیز شدن داشت سریعا آن را تعویض نمایید اما Oculus چنین چیزی ندارد.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift : قیمت

 

اکنون که شما هدست خود را راه اندازی کرده و آماده به کار شده اید، در صورتی که نگاهی به پشت سر خود بیندازید متوجه خواهید شد که تا کنون هزینه زیادی را صرف این سرگرمی کرده اید.

کامپیوتر مورد نظر، خود هدست و بازی هایی که باید برای استفاده از آن خریداری کنید خرج بسیار سنگینی را بر روی دست شما خواهد گذاشت.

Oculus Rift در مجموع با در نظر گرفتن خرید هدست، دو حسگر دوربین، کنترلر Xbox، کنترلر Touch و ریموت کوچک آن برای شما ۶۰۰$ (۲٫۳۴۲٫۰۰۰ تومان) هزینه خواهد داشت.

این وسایل برای شروع کار شما با Oculus Rift لازم بوده و هم اکنون فروشگاه Oculus Store بیش از ۱۰۰ بازی و برنامه مختلف برای استفاده کاربران قرار داده است.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

بیشتر این برنامه ها و بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که برای اجرای آن ها شما باید سر جای خود نشسته و تنها اطراف را نگاه کنید.

از طرفی دیگر خرید HTC Vive حدود ۸۰۰$ (۳٫۱۲۳٫۰۰۰ تومان) برای شما هزینه خواهد داشت.

این مبلغ مربوط به خرید هدست، دو جعبه حسگر، دو کنترلر دستی و تمامی چیز های دیگری است که برای اتصال هدست به کامپیوتر نیاز دارید.

با خرید این لوازم می‌توانید واقعیت مجازی را در سطح اتاق خود تجربه کنید.

 

مقایسه HTC Vive با Oculus Rift

 

برای این کار می‌توانید اتاق مخصوصی برای این کار داشته باشید و یا اینکه هنگامی که قصد استفاده از هدست خود را دارید، وسایل خانه را از سر راه خود بردارید.

فروشگاه Steam VR هم اکنون دارای هزاران بازی است که شما می‌توانید آن ها را در هدست خود اجرا نمایید.

همچنین در صورتی که قصد استفاده از برنامه های جانبی را داشته باشید، می‌توانید بیشتر بازی های مخصوص Oculus Rift  را بر روی HTC Vive خود اجرا نمایید.

برای انجام این کار به یک کنترلر Xbox نیاز داشته و باید بازی مورد نظر را از Oculus Store تهیه نمایید اما این روش به خوبی قابل انجام خواهد بود.

 

نظر شما در مورد این دو هدست چیست؟

در مقایسه HTC Vive با Oculus Rift شما کدام یک را می‌پسندید؟

نظرات خود را با ما و سایر کاربران اپگت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.