خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

بررسی ویژگی شناسایی چهره در گوشی های مختلف و مقایسه عملکرد های آن ها

توسط: آرتین

شناسایی چهره در گوشی های مختلف – یکی از روش های امنیتی که در گوشی های هوشمند استفاده می‌شود، شناسایی چهره می‌باشد و با توجه به اینکه کاربران اندروید از نسخه ۴٫۰ ice cream sandwich آن را در گوشی های اندرویدی دیده اند، ویژگی جدیدی برایشان محسوب نمی‌شود.

به طور کلی این ویژگی هم اکنون به عنوان یک تکنولوژی وارد گوشی های هوشمند شده و دارای روش ها و مدل های متنوعی در دستگاه های مختلف می‌باشد.

در این مطلب قصد داریم تا معروف ترین مدل های شناسایی چهره در دستگاه های مختلف را بررسی کرده و به شما معرفی کنیم.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف

 

در اواخر سال ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸، صنعت گوشی های هوشمند به سمت استفاده از ویژگی های جدیدی پیش رفت و در طراحی دستگاه های مختلف شاهد تغییرات واضحی بودیم.

به طور مثال همانطور که شاهد بودید، کناره های صفحه نمایش در قسمت جلوی بدنه روز به روز کوچک تر شدند و در نهایت در بعضی از دستگاه های اندرویدیدی ناپدید گشتند؛ همچنین در این زمان شاهد استفاده گسترده ای از هوش مصنوعی در دستگاه های اندرویدی و اضافه شدن چیپست های مخصوص این ویژگی به گوشی ها نیز بودیم.

یکی دیگر از ویژگی ها و امکانات جدیدی که در این مدت زمان توسط شرکت های سازنده استفاده می‌شد، ارائه نسخه پیشرفته تری از شناسایی چهره می‌باشد و به عنوان مثال در این زمینه می‌توان FaceID شرکت Apple را معرفی کرد.

همانطور که در تاریخ شرکت Apple این مورد اغلب اتفاق می‌افتد، این شرکت تصمیم گرفت تا یکی از تکنولوژی های موجود در بازار را انتخاب کرده، آن را دوباره به صورت بهبود یافته طراحی کند و در دستگاه های جدید خود از آن استفاده نماید.

همانطور که مشاهده کردید سایر شرکت های سازنده اندرویدی نیز از این کار استقبال کرده و آن را در طراحی گوشی های جدید خود به کار برده اند.

اما این ویژگی چگونه کار می‌کند؟

امروزه روش های مختلف شناسایی چهره را در گوشی های مختلف مشاهده می‌کنید که هر کدام از آن ها ممکن است ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر موارد داشته باشند.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : LG Face Recognition

 

به عنوان نظرشخصی، شرکت LG از ساده ترین و در عین حال کارآمد ترین نسخه شناسایی چهره در طراحی گوشی های هوشمند خود استفاده می‌کند.

در این دستگاه های اندرویدی، برنامه مخصوصی از چهره کاربر به وسیله دوربین جلوی گوشی تصاویری را ذخیره می‌کند و از آنجایی که نیاز به داده های بیومتریک دارد، از کاربر خواسته می‌شود تا سر خود را تکان داده و آن را بچرخاند؛ این کار برای جمع آوری هرچه بیشتر اطلاعات از کاربر صورت می‌گیرد.

نحوه باز کردن قفل صفحه به وسیله شناسایی چهره در گوشی های این شرکت سازنده را می‌توان به عنوان بهترین روشی معرفی کرد که در این مطلب به آن اشاره می‌شود.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف

 

تنها کاری که در این روش باید انجام دهید این است که گوشی خود را از جیبتان در آورید و یا اینکه از روی میز برداشته و رو به روی صورت خود قرار دهید.

این روش را نمی‌توان به عنوان امن ترین روش معرفی کرد اما قطعا راحت ترین روشی است که شما می‌توانید برای استفاده از شناسایی چهره به کار ببردی.

در این روش شما نیاز به فشردن هیچ گونه دکمه ای و یا انجام هیچ گونه عملی با صفحه نمایش گوشی نخواهید داشت.

همچنین می‌توانید تا زمانی که دستگاه چهره شما را شناسایی نکرده است، محتویات اعلان های دریافتی خود را مخفی نگه دارید، اما با فعال کردن آن دیگر نمی‌توانید دریافت اعلان ها را در صفحه قفل گوشی مشاهده کنید.

این ویژگی در گوشی های LG G6، Q6 و V30 در دسترس می‌باشد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : Honor Face Unlock

 

کمپانی Honor که به نوعی برادر Huawei محسوب می‌شود برای نخستین بار سیستم شناسایی چهره خود را در گوشی Honor View  ۱۰ به کاربران خود عرضه نمود.

همچنین این ویژگی اخیرا در گوشی Honor 7X نیز طی یک به روز رسانی قرار داده شده است.

نخستین پیاده سازی شرکا Honor برای ویژگی شناسایی چهره حالت عجیب و خاصی داشت.

در ابتدا این ویژگی تنها برای نمایش محتوای اعلان ها قرار داده شده بود، یعنی پس از شناسایی چهره محتوای اعلان ها در صفحه قفل نمایش داده می‌شد و در غیر این صورت مخفی می‌ماند و به طور کلی از این سیستم برای باز کردن قفل صفحه استفاده نمی‌شد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف

 

بنابراین در ابتدا با وجود این ویژگی، همچنان برای باز کردن قفل صفحه کاربر به رمز عبور، پین، اثر انگشت و… نیاز داشت.

به وسیله آخرین به روز رسانی که توسط شرکت سازنده در دسترس کاربران قرار گرفته است، هم اکنون در گوشی های Honor، ویژگی شناسایی چهره مفید واقع شده است و پس از شناسایی چهره کاربر قابلیت باز کردن قفل صفحه را به صورت مستقیم و یا به وسیله حرکت جاروبی دارد و دیگر نیازی به استفاده از رمز عبور، اثر انگشت و یا روش های دیگر برای باز کردن قفل صفحه نیست.

همچنین شما می‌توانید تنظیمات این سیستم را طوری تغییر دهید که به محض اینکه گوشی را از روی میز برداشته و در مقابل صورت خود قرار دهید، صفحه نمایش روشن شده و چهره شما را بررسی کند، درست مانند کاری که در گوشی های LG و Apple اتفاق می‌افتد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : OnePlus Face Unlock

 

شرکت OnePlus قابلیت شناسایی چهره را برای نخستین بار در گوشی OnePlus 5T قرار داد و پس از آن برای نسخه های پیشین نیز این ویژگی را در دسترس قرار داد و هم اکنون شناسایی چهره در گوشی های OnePlus 5، OnePlus 3 و OnePlus 3T در دسترس می‌باشد.

استفاده از شناسایی چهره در نسخه های قبلی این گوشی نیز بسیار ساده است و گوشی شما چهره تان را به صورت آفلاین ثبت کرده و در خود ذخیره می‌کند.

هر دفعه که شما گوشی خود را باز می‌کنید، دوربین جلوی گوشی چهره شما را اسکن کرده و با تصویری که هنگام تنظیم شناسایی چهره از شما ثبت کرده است مقایسه می‌کند.

در اکثر موارد، باز شدن قفل صفحه پس از اینکه شما صفحه نمایش گوشی خود را به وسیله فشردن دکمه Power و یا دو بار زدن بر روی صفحه در حالت خاموش، روشن کردید با سرعت و دقت قابل قبولی انجام خواهد شد، اما شما می‌توانید با تغییر تنظیمات این بخش کاری کنید که پس از باز شدن قفل صفحه، برای وارد شدن به صفحه اصلی گوشی نیاز به یک حرکت جاروبی داشته باشید.

این ویژگی در بعضی موارد می‌تواند کاربردی باشد، مخصوصا زمانی که می‌خواهید اعلان های خود را بدون باز کردن قفل صفحه مشاهده نمایید.

همچنین در این سیستم ویژگی دیگری نیز قرار داده شده است که به وسیله آن صفحه نمایش گوشی شما هنگامی که در شرایط نوری ضعیفی قرار دارید روشن شده و شناسایی چهره شما را برای دوربین راحت تر خواهد کرد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : Samsung Face Recognition

 

شرکت سامسونگ از سیستم شناسایی چهره ای ساده و بسیار مشابه مورد استفاده شده در اندروید خالص استفاده می‌کند.

در طول روند تنظیمات این ویژگی، از شما خواسته می‌شود که در فاصله ی ۲۰ تا ۵۰ سانتی متری از گوشی هوشمندتان قرار بگیرید تا دوربین جلو بتواند به خوبی چهره شما را اسکن کند.

برای استفاده از این ویژگی شما باید با فشردن دکمه Power گوشی خود صفحه نمایش آن را روشن کرده و سپس گوشی شروع به اسکن چهره خواهد نمود.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف

 

به عنوان یک روش جایگزین برای این سیستم نسبتا نا امن (زیرا به وسیله یک تصویر یا یک ویدئو امکان فریب دادن آن وجود دارد) گوشی های سامسونگ دارای اسکنر عنبیه چشم (Iris Scanner) نیز می‌باشند.

هم اکنون شرکت سامسونگ تنها شرکت سازنده ای است که از این تکنولوژی برای باز کردن قفل گوشی های هوشمند خود استفاده می‌کند، اما با توجه به تجربه شخصی بنده، این سیستم عملکرد سریع و قابل اعتمادی ندارد.

با این وجود با توجه به گفته های این شرکت، استفاده از iris Scanner بسیار امن تر از استفاده از حسگر اثر انگشت می‌باشد.

علاوه بر این موارد، قرار دادن دستگاه در فاصله و زاویه مناسب برای اسکن نیز کار آسانی نخواهد بود.

این ویژگی هم اکنون در گوشی های Galaxy S8، S8 Plus و Note 8 در دسترس می‌باشد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : Apple FaceID

 

هم اکنون iPhone X تنها گوشی هوشمندی از این شرکت کالیفرنیایی است که دارای قابلیت FaceID می‌باشد.

این گوشی هوشمند به مناسبت دهمین سالگرد دستگاه هایی ساخته شده است که موجب تحول دنیا شده اند و دارای حسگر های مختلفی در بالای قسمت صفحه نمایش می‌باشد.

مهم ترین حسگر هایی که برای استفاده از FaceID بسیار مهم می‌باشند، پروژکتور پرتو IR و دوربین مادون قرمز است.

به لطف امیتر IR شرکت Apple، گوشی iPhone X قادر به ارسال هزاران اشعه مادون قرمز به سمت کاربر می‌باشد که این امر قابلیت این را به دوربین می‌دهد که تصویری سه بعدی از چهره شما را شبیه سازی کرده و فاصله کاربر را با گوشی از طریق میزان مسافت طی شده به وسیله هر اشعه تخمین بزند.

اسکنی که این گوشی هوشمند از چهره شما انجام می‌دهد بسیار دقیق بوده و به طور عمده بر روی ویژگی های چهره شما و موقعیت چشم ها و بینی تان نسبت به یکدیگر تاکید دارد.

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف

 

استفاده از این ویژگی در استفاده روز مره تایید شده است.

iPhone X حتی می‌تواند صاحب خود را پس از تغییر حالت مو ها، مدل ریش و یا حتی پس از پوشیدن کلاه، هدفون، روسری و… تشخیص دهد.

علاوه بر این موارد، به لطف اسکنر سه بعدی دقیقی که در این روش به کار گرفته می‌شود، این گوشی از دقیق ترین حسگر شناسایی چهره در میان سایر گوشی های هوشمند موجود در بازار برخوردار است.

گوشی هوشمند شما می‌تواند به وسیله ویژگی Rise to Wake به صورت خودکار صفحه نمایش خود را روشن کرده و چهره شما را حتی در محیط تاریک و کم نور نیز در کسری از ثانیه شناسایی کند.

استفاده از شناسایی چهره در این گوشی هوشمند تنها برای نمایش محتوای اعلان ها و باز کردن قفل صفحه استفاده می‌شود و این امر تنها به این دلیل است که گوشی شما متوجه شود که صاحب اصلی آن در حال کار با دستگاه است.

برای دسترسی به صفحه اصلی گوشی خود، پس از باز شدن قفل به وسیله اسکن چهره، تنها کافیست انگشت خود را بر روی صفحه از پایین به بالا بکشید (حرکت جاروبی).

 

شناسایی چهره در گوشی های مختلف : بهترین روش باز کردن به وسیله شناسایی چهره

 

پاسخ به این سوال و مقایسه شناسایی چهره در گوشی های مختلف بستگی به این مسئله دارد که شخص مورد نظر چه چیزی از این سیستم توقع دارد.

به عنوان مثال، باز کردن قفل گوشی به وسیله شناسایی چهره در گوشی های LG بسیار راحت می‌باشد؛ تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که گوشی خود را از جیبتان در آورده و در جلوی صورت خود قرار دهید.

البته این سیستم از طرفی دیگر از امنیت لازم برخوردار نیست و می‌توان به راحتی آن را دور زد.

همین نکته در مورد گوشی های Honor و OnePlus نیز برقرار می‌باشد با این تفاوت که از نظر ساخت در رده بالاتری نسبت به LG قرار خواهند گرفت.

این گوشی های هوشمند روش امن تری نسبت به اثر انگشت ندارند.

استفاده از اثر انگشت کاربر و باز کردن قفل گوشی هوشمند به وسیله آن به صورت جهانی تایید شده و هم اکنون به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت Samsung قدم بزرگتری در این زمینه برداشته و در کنار شناسایی چهره، اسکنر عنبیه چشم را نیز برای کاربرانی که نگران امنیت اطلاعات گوشی خود هستند قرار داده است.

شاید بتوان سیستم مورد استفاده در گوشی های سامسونگ را به عنوان کند ترین سیستم شناسایی چهره در میان گوشی های هوشمند دانست اما از طرفی دیگر از نظر امنیتی در رده بالاتری نسبت به آنان قرار دارد.

هم اکنون شرکت Apple دارای بهترین سیستم شناسایی چهره کاربر دارد که با آنالیز سه بعدی چهره شما، حتی در صورت ایجاد تغییر ظاهری در صورتتان نیز قادر به شناسایی شما خواهد بود.

این سیستم از نظر امنیتی عملکرد بسیار خوبی را داشته و بر خلاف گوشی های سامسونگ با توجه به سرعت عملکرد بسیار خوب آن می‌توان از آن در استفاده روز مره نیز بدون هیچ گونه مشکلی استفاده نمود.

البته نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که Honor در حال کار کردن بر روی سیستم تشخیص چهره ای سه بعدی می‌باشد که مشابه سیستم استفاده شده در iPhone x است و از طرفی دیگر سامسونگ نیز با عرضه Galaxy S9 در سال ۲۰۱۸ احتمالا بهبود هایی را در بخش اسکنر عنبیه چشم ایجاد خواهد کرد.

شرکت LG نیز به نظر می‌رسد قصد استفاده از اسکنر عنبیه را در گوشی های جدید خود و افزایش امنیت آن ها را دارد.

 

کدام یک از روش های قفل صفحه گوشی امنیت بیشتری دارد؟

 

نظر شما در مورد روش ها و سیستم های معرفی شده در زمینه شناسایی چهره در گوشی های مختلف  چیست؟

شما تا کنون تجربه استفاده از کدام یک از آنان را داشته اید؟

نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.