خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

راهنمای روت کردن گوشی هوشمند و مزایا و معایب آن برای کاربران

توسط: آرتین

روت کردن گوشی هوشمند – روت کردن دستگاه های اندرویدی یکی از ویژگی های چالش بر انگیز آن می‌باشد که اکثر کاربران این سیستم عامل را درگیر خود ساخته است.

کاربران در این زمینه تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار داده و آن هایی که موفق به انجام این کار می‌شوند می‌توانند از مزایای آن بهره مند گردند.

همانطور که می‌دانید در سیستم عامل Open source اندروید شما می‌توانید به صورت آزادانه کار های بسیاری را انجام دهید و در صورت روت بودن دستگاه خود، دست شما در انجام این کار ها بسیار باز تر خواهد شد.

اگر شما اطلاع چندانی از این عمل ندارید، در این مطلب مزایا و معایب آن و به طور کلی روت کردن گوشی هوشمند را توضیح خواهیم داد.

 

روت کردن گوشی هوشمند : روت چیست ؟

 

کلمه ((روت)) از سیستم عامل لینوکس وارد دنیای اندروید شده است؛ انجام این عمل باعث می‌شود تا شما دسترسی کاملی را به فایل های سیستمی خود داشته و یا به عبارتی به ((کاربر ویژه)) تبدیل شوید.

این دسترسی به شما اجازه می‌دهد تا تنظیمات و اصلاحات عمیقی را در محیط گوشی خود اعمال کرده و محیط نرم افزاری را تغییر دهید.

اما این دسترسی برای افراد تازه کار و یا کسانی که به محیط روت آشنایی ندارند می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، زیرا در صورت روت بودن گوشی، مهم ترین فایل های سیستمی می‌توانند به راحتی و مانند فایل های بی ارزش موجود در حافظه گوشی شما حذف شوند، ببه همین دلیل گوشی های هوشمند به صورت پیش فرض دسترسی روت را ندارند.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

دسترسی به روت معمولا توسط یک فایل اسکریپت انجام می‌شود که شما آن را در محیط Downloading گوشی خود بارگزاری کرده و این فایل خود به خود اجرا می‌شود و مجوز این دسترسی را فعال می‌کند.

این اسکریپت ها  معمولا از یک آسیب رسانی به کرنل سیستم عامل استفاده می‌کنند که در اصطلاح آن را افزایش امتیاز کاربر نام گذاری کرده اند.

همانطور که گفتیم، روت کردن گوشی شما را به یک کاربر ویژه با دسترسی کامل به سیستم عامل گوشی خود تبدیل می‌کند و بهترین راه برای گسترش دسترسی روت به سایر برنامه ها، استفاده از برنامه SuperSU می‌باشد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

شما می‌توانید این برنامه را از طریق Play Store دانلود و نصب کنید.

به وسیله این برنامه می‌توانید به برنامه هایی که به دسترسی روت نیاز دارند، اجازه این دسترسی را بدهید و از آن ها استفاده نمایید.

همچنین می‌توانید در صورت تمایل این مجوز ها را باطل کرده و دسترسی برنامه های مورد نظر را محدود نمایید.

 

روت کردن گوشی هوشمند : باطل شدن ضمانت گوشی

 

به طور کلی، روت کردن گوشی هوشمند، ضمانت آن را از بین خواهد برد، اما این امر همیشه به این شکل پیش نخواهد رفت.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

بعضی از گوشی های هوشمند مانند سری Nexus گوگل، برای روت کردن طراحی شده اند تا توسعه دهندگان بتوانند آن ها را ارتقا داده و به این شکل ابزار مختلفی برای بهبود سیستم عامل اندروید طراحی کنند.

این میزان آزادی ممکن است در سایر گوشی های هوشمند به این شکل نباشد.

 

 بهترین گوشی های اندروید مناسب برای روت و نصب مود

 

روت کردن گوشی هوشمند : نظر شرکت های سازنده در  مقابل نظر دارندگان

 

HTC تنها شرکت سازنده ای است که در زمینه روت خود را وفق داده و آن را می‌پذیرد.

بنابر این، گوشی های HTC در صورت آنلاک بودن بوت لودر، همچنان دارای ضمانت می‌باشند.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

این شرکت دارای لیستی از گوشی هایی با قابلیت آنلاک شدن بوت لودر می‌باشد اما این نکته را نیز اعلام کرده است که ممکن است هرگونه تعمیراتی که شما نیاز داشته باشید شامل گارانتی نشود.

بنابر این روت کردن و آنلاک کردن بوت لودر در این گوشی های، ضمانت آن را از بین نخواهد برد اما در صورتی که به دلیل تغییرات نرم افزاری با دسترسی روت، در گوشی شما مشکلی ایجاد شود، برطرف کردن مشکل مربوطه شامل ضمانت نخواهد شد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

LG نیز سه مدل از دستگاه های خود را با بوت لودر آنلاک شده در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما در صورت روت کردن گوشی های این شرکت، ضمانت آن از بین خواهد رفت.

Sony نیز در این زمینه چندان سخت گیرانه عمل نکرده و در صورتی که مشکل ایجاد شده در گوشی شما به دلیل ایجاد تغییرات با دسترسی روت نباشد، ضمانت آن از بین نخواهد رفت.

Samsung نیز با روت کردن گوشی های هوشمند خود چندان موافق نیست و آن را صحیح نمی‌داند.

 

روت کردن گوشی هوشمند : آیا روت کردن گوشی کار قانونی است؟

 

این امر بستگی به محل زندگی شما و قوانینی که برای آن وضع شده است دارد.

به طور مثال در امریکا، ایجاد تغییر در وسایل دیجیتالی، زیر نظر DMCA قرار داشته و روت کردن نیز جزئی از قوانین کپی رایت این کشور به حساب می‌آید؛ بنابر این انجام این کار در امریکا خلاف قوانین خواهد بود.

البته روت کردن گوشی های اندرویدی یک امر استثنا در این قوانین بوده و مشکلی برای انجام آن وجود ندارد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

این مسئله در اروپا شکل ساده تری به خود گرفته است و سازمان FSFE پس از تحقیقات و آزمایش های مختلف در این مورد، به این نتیجه رسیده است که روت کردن و ایجاد تغییرات در بخش روت، حق مشتری را در مقابل گارانتی سخت افزار از بین نخواهد برد.

بر اساس این قوانین، حتی در صورت نصب کاستوم رام و روت کردن گوشی همچنان کاربر می‌تواند از گارانتی دو ساله خود پس از زمان خرید استفاده نماید.

البته در صورتی که شرکت سازنده بتواند ثابت کند که مشکل ایجاد شده در گوشی شما به دلیل ایجاد تغییرات با مجوز روت بوده است، دستگاه شما شامل گارانتی نخواهد شد.

 

روت کردن گوشی هوشمند : آیا دستگاه شما روت شده است یا خیر؟

 

ممکن است شما یک گوشی دست دوم خریده باشید و اکنون می‌خواهید بدانید که آیا این گوشی روت شده است یا خیر.

بهترین روش برای انجام این کار استفاده از یک برنامه ساده و رایگان می‌باشد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

خوشبختانه، برنامه های مختلفی برای بررسی روت بودن گوشی در سیستم عامل اندروید وجود دارند.

یکی از این برنامه ها Root Check می‌باشد.

این برنامه علاوه بر اینکه از روت بودن دستگاه شما خبر می‌دهد، فهرستی را نیز از سایر برنامه های مربوط به روت JRummy در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

Root Checker پر طرفدارترین برنامه در این زمینه می‌باشد که توسعه دهنده آن Joey Krim است.

این برنامه همان کار Root Check را انجام می‌دهد با این تفاوت که در نسخه Pro آن ویژگی های مختلفی اضافه شده است.

همچنان در نسخه رایگان این برنامه نیز شما توضیحاتی را حول مسئله روت  و لینک هایی از سایر برنامه های مربوطه دریافت خواهید نمود.

 

روت کردن گوشی هوشمند : مزایای روت کردن گوشی

 

کاربران به دلایل مختلفی گوشی هوشمند خود را روت می‌کنند اما مهم ترین این دلایل استفاده از برنامه های نیازمند دسترسی روت، حذف برنامه های از پیش نصب شده بر روی گوشی و استفاده از کاستوم رام ها می‌باشد.

همچنین در صورت روت بودن گوشی، گرفتن پشتیبان از آن بسیار راحت تر انجام خواهد شد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

به وسیله این دسترسی شما می‌توانید  از برنامه Titanium Backup root استفاده کنید؛ این برنامه نیازمند دسترسی روت می‌باشد و قادر به گرفتن پشتیبان از تمامی قسمت های گوشی هوشمند شما خواهد بود.

بنابر این در صورت داشتن این برنامه، هر اتفاقی که برای گوشی شما رخ دهد، همیشه نسخه پشتیبان جدید در دسترس بوده و می‌توانید آن را بازیابی نمایید.

روت کردن گوشی هوشمند به شما اجازه ایجاد تغییر در کوچک ترین قسمت های گوشی را خواهد داد.

شما می‌توانید از کاستوم رام هایی در گوشی خود استفاده کنید که نسبت به رام های رسمی تفاوت بسیاری دارند.

همچنین با نصب پچ های مختلف، می‌توان تغییراتی جزئی در بخش های مختلف سیستم عامل ایجاد کرد؛ به طور مثال می‌توانید  انیمیشن بوت گوشی خود را تغییر دهید، CPU را اورکلاک کنید، در تنظیمات صدا تغییر ایجاد کنید و…

به وسیله دسترسی روت شما می‌توانید عمر باتری گوشی خود را نیز افزایش بدهید.

این کار را می‌توان به وسیله کاهش فعالیت CPU با متوقف کردن برنامه ها در پشت پرده به کمک برنامه هایی مانند Greenify انجام داد.

همچنین همانطور که در بالا اشاره شد، می‌توانید با حذف برنامه های از پیش نصب شده در عملکرد باتری خود تاثیر مثبت بگذارید.

بنابر این رووت کردن گوشی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و دلیل شما نیز برای انجام این کار بستگی به نیازتان و کار هایی که می‌خواهید به وسیله گوشی خود انجام دهید دارد.

 

روت کردن گوشی هوشمند : چرا نباید گوشی خود را روت کنیم؟

 

در کنار ویژگی های مثبتی که روت کردن گوشی هوشمند به همراه دارد، ویژگی های منفی نیز وجود دارد.

از جمله این ویژگی ها می‌توان به از دست رفتن ضمانت گوشی، پیچیده و خطرناک بودن انجام آن بوده و در بسیاری از موارد شما دیگر قادر به دریافت به روز رسانی های خودکار OTA نخواهید بود.

هنگامی که گوشی شما روت می‌باشد، کار برنامه های مخرب آسان بوده و می‌توانند از این دسترسی علیه گوشی شما استفاده کنند.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

بنابر این دادن اجازه دسترسی روت به برنامه های مختلف باید با احتیاط زیادی صورت گیرد و با چشم بسته نمی‌توان به هر برنامه ای این مجوز را داد.

در صورتی که شما توانایی روت کردن گوشی هوشمند را داشته باشید، بنابر این قادر به به روز رسانی سیستم عامل خود نیز خواهید بود، اما به یاد داشته باشید که این کار در صورت انجام اشتباه عواقب خود را نیز دارد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

نکته دیگری که وجود دارد این است که به روز رسانی گوشی های روت شده ممکن است عوارضی را داشته باشید که در به روز رسانی گوشی های روت نشده مشاهده نشود.

در واقع، به روز رسانی بر روی این گوشی ها قابل انجام است، اما برای اشخاص معمولی بیشتر از این مزایا مشکلات مختلفی را به همراه خواهد داشت.

 

روت کردن گوشی هوشمند : چگونه گوشی خود را روت کنیم؟

 

روت کردن گوشی های مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و معمولا هر دستگاه روش خاص خود را برای این کار دارد.

بنابر این برای انجام این کار، مناسب ترین راه جستجو در اینترنت برای نحوه روت کردن مدل گوشی خود می‌باشد.

با این کار علاوه بر پیدا کردن روش مخصوص گوشی خود، می‌توانید از نظرات و تجربیات سایر کاربران نیز استفاده نمایید.

 

روت کردن گوشی هوشمند : گوشی های سامسونگ

 

گوشی های سامسونگ به وسیله برنامه قدرتمند Odin پشتیبانی می‌شوند، بنابر این روند این کار در گوشی های این شرکت بسیار ساده خواهد بود.

تنها کاری که باید انجام دهید نصب نسخه مناسب Odin و فلش زدن آخرین نسخه Auto-Root از توسعه دهنده Chainfire می‌باشد.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

البته در این گوشی ها روش های دیگری نیز برای روت کردن وجود دارد اما بهترین و ساده ترین آن ها استفاده از Odin است.

 

روت کردن گوشی هوشمند : گوشی های LG

 

برای روت کردن گوشی های LG نیازی به دانلود برنامه اضافی مانند Odin نیست.

تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید یک کامپیوتر و دستورات ADB می‌باشد؛ در صورتی که قصد استفاده از دستورات ADB را ندارید می‌توانید از برنامه OneClick Root برای این کار استفاده نمایید.

 

روت کردن گوشی هوشمند : گوشی های Sony

 

در گوشی های Sony، با توجه به مدل دستگاهی که در اختیار دارید (داشتن و نداشتن بوت لودر آنلاک شده) روش روت کردن آن نیز متفاوت خواهد بود.

در صورتی که بوت لودر گوشی شما به طور رسمی قابلیت آنلاک شدن را داشته باشید، روت کردن و نصب پچ های مختلف برای شما بسیار آسان تر خواهد بود.

 

روت کردن گوشی هوشمند

 

شما می‌توانید در این لینک، لیست گوشی های Xperia که قابلیت آنلاک شدن بوت لودر به صورت رسمی را دارند را مشاهده کنید.

 

جمع بندی : آیا گوشی خود را روت کنیم؟

 

همانطور که می‌دانید، تصمیم به روت کردن گوشی تنها بر اساس علاقه شما نخواهد بود.

برای انجام این کار شما باید از بین رفتن ضمانت گوشی خود را در نظر بگیرید، آماده انجام به روز رسانی ها به صورت دستی شوید، ریسک کاهش امنیت گوشی خود را بپذیرید و در اینترنت جستجو کرده و از آخرین روش موجود برای روت کردن گوشی هوشمندتان  استفاده نمایید.

اما در کنار این خطرات، روت کردن گوشی هوشمند مزایای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما می‌توانید کنترل کاملی بر روی سیستم داشته باشید، برنامه های از پیش نصب شده را حذف کنید، میلیون ها پچ مختلف بر روی گوشی خود نصب کنید و از کل سیستم پشتیبان تهیه نمایید.

 

نظر شما در مورد روت کردن گوشی هوشمند چیست؟

آیا مزایای این کار ارزش ریسک ها و پذیرفتن معایب آن را دارد؟

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.