خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

حذف فایل های اضافی (سوابق، cache و …) گوشی هوشمند

توسط: آرتین

حذف فایل های اضافی : یکی از بدترین اتفاق هایی که ممکن است برای یک کاربر اندرویدی بیفتد، داشتن یک گوشی کند و کم سرعت است، اما بد تر از آن مواجه شدن با پیغام کمبود حافظه می‌باشد که هم باعث کندی بیش از حد گوشی و هم باعث جلوگیری از دانلود برنامه جدید در Play Store خواهد شد.

هم اکنون که شما در حال خواندن این مطلب هستید به احتمال زیاد با این پیغام مواجه شدید و سرعت گوشی شما بیش از حد انتظارتان کاهش یافته است. در مورد حذف فایل های اضافی باید گفت که بسیاری از برنامه ها مشکلات خاص خود را دارند و بهترین راه برای این کار استفاده از خود سیستم عامل می‌باشد.

 

حذف فایل های اضافی : استفاده از برنامه DiskUsage

 

فضای استفاده شده از حافظه برای هر گوشی منحصر به فرد است. برای حذف فایل های اضافی اولین کاری که انجام می‌دهید بررسی فضای استفاده شده از حافظه است. شما باید بدانید که کدامین داده ها بیشترین فضا را در حافظه شما اشغال کرده اند.

 

حذف فایل های اضافی

 

برای این کار می‌توانید از برنامه DiskUsage استفاده کنید. با استفاده از این برنامه می‌توانید تمامی بخش های حافظه خود را بررسی نمایید. همچنین این برنامه به شما نشان می‌دهد که دقیقا کدام پوشه ها و فایل ها بیشترین فضا را در حافظه شما اشغال می‌کنند.

پس از اسکن توسط این برنامه، شما می‌توانید مشاهده کنید که هر برنامه چه مقدار فضا گرفته است و حافظه cache آن چه فضایی را اشغال کرده است.

 

حذف فایل های اضافی : حذف cache برنامه ها به صورت دستی

 

بسیاری از کاربران اندرویدی، برای حذف فایل های اضافی خود، به صورت دستی این کار را انجام می‌دهند. به طور مثال، تصاویر و فایل هایی که توسط WhatsApp ذخیره می‌کنند را به طور مداوم از داخل تنظیمات گوشی حذف می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا شما تسلط بیشتری بر روی حافظه خود داشته باشید و در صورت نیاز از پر شدن آن جلوگیری نمایید. علاوه بر این، با انجام این کار به صورت دستی شما مطمئن خواهید شد که در بلند مدت آسیبی به دستگاه شما وارد نخواهد شد.

پاک کردن کش برنامه ها در افزایش سرعت گوشی هوشمند شما بسیار موثر می‌باشد. برای انجام این کار به منوی تنظیمات رفته و بر روی Apps کلیک کنید. در قسمت مدیریت برنامه ها گزینه پاک کردن cache را انتخاب نمایید.

 

حذف فایل های اضافی

 

این روش حذف فایل های اضافی تنها برای یک برنامه است. برای اینکه cache تمامی برنامه های خود را پاک کنید به قسمت تنظیمات رفته و گزینه Storage (حافظه) را انتخاب کنید. وارد قسمت cache Data و یا Saved Data شوید. در این قسمت پیغامی برای شما ظاهر می‌شود که تایید شما را برای حذف کل cache ها می‌خواهد. با انتخاب تایید، cache کل برنامه های شما پاک خواهد شد.

 

همچنین برای حذف فایل های اضافی ، می‌توانید از بازگردانی به تنظیمات کارخانه  (Factory reset) نیز استفاده کنید. بازگردانی به تنظیمات کارخانه تمامی فایل های گوشی شما را پاک خواهد کرد و پس از آن گوشی هوشمند شما فاقد هرگونه فایل اضافی می‌باشد.

 

حذف فایل های اضافی

 

 

  حذف فایل های اضافی : برنامه SD Maid

 

این برنامه یکی از برنامه هایی در زمینه حذف فایل های اضافی است که بسیاری از کاربران اندرویدی از آن استفاده می‌کنند. SD Maid حافظه شما را بررسی کرده و فایل نصبی برنامه هایی که بر روی گوشی شما نصب نیست، فایل های مشابه و فایل هایی که فضای اضافی گرفته اند را می‌یابد و در صورت تمایل کاربر آن ها را حذف می‌نماید.

 

حذف فایل های اضافی

 

این برنامه دارای ظاهر بسیار زیبا و نو‌آورانه ای است. SD Maid چه برای گوشی های روت شده و چه گوشی های روت نشده یکی از بهترین برنامه های حذف فایل های اضافی می‌باشد.

علاوه بر این موارد، این برنامه دارای نسخه PRO نیز می‌باشد که دارای امکانات ویژه ای برای دستگاه های روت شده است. قیمت ارتقا به این نسخه ۳٫۴۹$ (۱۲٫۹۰۰ تومان) می‌باشد.

 

حذف فایل های اضافی : برنامه CCleaner

 

برنامه CCleaner نیز یکی از برنامه های پر طرفدار در این زمینه است. این برنامه به سادگی قادر به حذف فایل های اضافی، منسوخ شده و موقت می‌باشد. همچنین نسخه کامپیوتر این برنامه نیز به خوبی عمل کرده است.

چیزی که CCleaner را به یک برنامه محبوب برای کامپیوتر و اندروید تبدیل می‌کند این است که این برنامه یک آنالیز نسبتا کامل را به کاربر تحویل می‌دهد. به طور مثال پس از بررسی cache ها، تاریخچه مرورگر، تماس های دریافتی و سایر نقاط حافظه برنامه به شما پیشنهاد می‌کند که چه قسمت هایی باید حذف شوند.

 

حذف فایل های اضافی

 

بنابر این CCleaner هیچگاه کاربر را مجبور به انجام کاری نمی‌کند بلکه بررسی می‌کند، نتایج را نشان می‌دهد و در پایان به کاربر پیشنهاد های خود را می‌دهد.

 

اینکه پر بودن حافظه باعث کندی گوشی و هنگ کردن آن می‌شود امری بدیهی است؛ اما هیچگاه انتظار نداشته باشید با کاهش حافظه گوشی و حذف فایل های اضافی، عملکرد گوشی شما ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش یابد. درواقع شما این کار را برای جلوگیری از زیان ها در بلند مدت انجام می‌دهید.

نکته مهم در زمینه استفاده از برنامه های مختلف برای حذف فایل های اضافی این است که باید از این برنامه ها به صورت متعادل استفاده شود. همچنین استفاده از MicroSD می‌تواند در خالی نگه داشتن حافظه بسیار مفید واقع شود.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.