خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

آموزش نکات و ترفند های استفاده از Gmail در سیستم عامل اندروید

توسط: آرتین

ترفند های استفاده از Gmail – ارسال ایمیل یکی از قدیمی ترین روش های ارتباطی میان کاربران آنلاین می‌باشد و چه به آن علاقه داشته باشیم یا خیر، همه کاربران باید یک ایمیل برای استفاده در گوشی اندرویدی خود داشته باشند.

همانطور که می‌دانید، برنامه Gmail برنامه ای است که به صورت از پیش نصب شده در بسیاری از گوشی های هوشمند قرار گرفته است.

در این مطلب به آموزش ترفند های استفاده از Gmail در گوشی های هوشمند خواهیم پرداخت که به وسیله آن ها می‌توانید از تمامی امکانات برنامه استفاده کنید.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

پیش از اینکه شروع به معرفی ترفند ها کنیم باید مطمئن شوید که آخرین نسخه برنامه Gmail بر روی گوشی شما نصب شده است؛ برای بررسی این مسئله برنامه Play Store را باز کرده و در قسمت به روز رسانی ها، به روز بودن برنامه Gmail را چک کنید و در صورت نیاز آن را به آخرین نسخه به روز رسانی نمایید.

در این مطلب ما فرض را بر این مسئله قرار دادیم که شما حساب ایمیل مورد نظر خود را ساخته اید (و از امکان اضافه کردن حسابی غیر از حساب گوگل به برنامه Gmail نیز اطلاع دارید).

 

ترفند های استفاده از Gmail : چک کردن سریع ایمیل ها

 

در صورتی که شما از آن دسته کاربرانی هستید که ایمیل های زیادی را در روز دریافت می‌کنید، معمولا با خواندن موضوع ایمیل مورد نظر متوجه محتوای آن خواهید شد.

شما می‌توانید در برنامه Gmail بر روی ایمیل های دریافتی انگشت خود را بکشید و عملیاتی مشخص مانند ذخیره در آرشیو و یا حذف ایمیل مورد نظر بر روی آن ها انجام دهید.

این کار باعث می‌شود تا نیازی به باز کردن تک تک ایمیل ها نبوده و فرآیند چک کردن آن ها کم تر زمان ببرد.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

برنامه Gmail امکانات خود را در این بخش افزایش داده است و شما می‌توانید با کشیدن انگشت خود بر روی ایمیل مورد نظرتان آن را به آرشیو اضافه کنید، حذف کنید، به عنوان ایمیل خوانده شده یا نشده مشخص کنید، انتقال دهید و…

برای مشخص کردن عملکرد این بخش وارد منوی تنظیمات برنامه شده و در بخش General Settings گزینه Swipe Actions را انتخاب کنید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : کنترل چند حساب

 

هم اکنون که شما می‌توانید تنها با کشیدن انگشن خود بر روی هر ایمیل دریافت شده عملیات مورد نظر خود را بر روی آن انجام دهید، در صورتی که دارای چندین حساب مختلف هستید برنامه Gmail به شما در زمینه کنترل تمامی حساب هایتان کمک زیادی خواهد کرد.

این برنامه از ویژگی بسیار کاربردی برخوردار می‌باشد و آن هم امکان دریافت تمامی ایمیل ها از حساب های مختلف به صورت یکجا می‌باشد.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

نام این قابلیت All Inboxes می‌باشد که با توجه به نام آن، تمامی ایمیل های دریافتی در تمامی حساب های وارد شده در برنامه را به صورت یکجا و بر اساس تاریخ دریافت، بدون در نظر گرفتن حسابی که آن را دریافت کرده است به کاربر نمایش می‌دهد.

برای افرادی که دارای چندین حساب مختلف بوده و به صورت مداوم با همه آن ها سر و کار دارند، این ویژگی می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

البته زمانی که شما بیش از پنج حساب مختلف را در برنامه وارد کنید، استفاده از این ویزگی ممکن است مقداری گیج کننده به نظر برسد.

 

ترفند های استفاده از Gmail : ویرایش دسته جمعی

 

در بسیاری از مواقع ممکن است شما تعداد زیادی پیام را دریافت کرده باشید که ویرایش و مرتب کردن این پیام ها قطعا به زمان بسیار زیادی نیاز دارد.

در صورتی که شما نیز از آن دسته کاربرانی هستید که ایمیل های دریافتی خود را به صورت منظم بررسی نمی‌کنید قطعا با این مشکل مواجه خواهید شد.

ویرایش و مرتب کردن این پیام ها به صورت تک تک کار بسیار زمان بری می‌باشد اما برنامه Gmail برای این کار نیز راه حل مناسبی ارائه کرده است.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

شما می‌توانید با رفتن به بخش inbox و یا پوشه مورد نظر خود و نگه داشتن انگشت خود بر روی یکی از پیام ها، وارد بخش انتخاب چندگانه شوید و هر تعداد از پیام های خود را که خواستید انتخاب نمایید.

پس از انتخاب پیام های مورد نظر، می‌توانید آن ها را انتقال دهید، در حالت snooze قرار دهید، در لیست پیام های مهم قرار دهید، حذف کنید، آرشیو کنید . یا اینکه آن ها را در دسته پیام های خوانده نشده یا اسپم قرار دهید.

همچنین می‌توانید به جای نگه داشتن انگشت خود بر روی یک پیام بر روی آیکون مربوطه که در کنار هر پیام وجود دارد تپ کرده و موارد مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

به کمک این ویژگی می‌توانید پیام های خود را در مدت زمان بسیار کمی مرتب کنید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : استفاده از ویجت

 

چه علاقه داشته باشید چه نداشته باشید، استفاده از اکثر ویجت ها موجب صرفه جویی در زمان و انجام سریع تر کار ها خواهد شد.

در زمینه استفاده از برنامه Gmail نیز در صورت استفاده از ویجت دیگر نیازی به باز کردن صفحه inbox نخواهید داشت و همین امر موجب افزایش سرعت در انجام کار هایتان خواهد شد.

در حال حاضر برنامه Gmail دو ویجت مختلف را به صورت پیشفرض برای کاربران در نظر گرفته است که یکی از آن های ایمیل های دریافت شده در یک حساب و برچسبی که شما مشخص می‌کنید را بر روی صفحه اصلی گوشی نمایش می‌دهد و دیگری قابلیت اضافه کردن برچسب مورد نظرتان بر روی صفحه اصلی می‌باشد که با تپ کردن بر روی آن وارد inbox حساب مورد نظر خواهید شد.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

اضافه کردن این ویجت ها بر روی صفحه اصلی نیز مانند اضافه کردن سایر ویجت ها می‌باشد؛ انگشت خود را بر روی یک قسمت خالی از صفحه اصلی گوشی خود نگه داشته و وارد بخش اضافه کردن ویجت ها شوید.

در قسمت مورد نظر، ویجت های مربوط به برنامه Gmail را پیدا کنید و با نگه داشتن انگشت خود بر روی ویجت مورد نظر، آن را بر روی یک قسمت خالی از صفحه اصلی قرار دهید.

به محض قرار دادن ویجت مورد نظر بر روی صفحه اصلی، برنامه از شما می‌خواهد که حساب مورد نظر خود برای نمایش inbox را انتخاب کنید.

پس از اعمال تنظیمات مربوطه می‌توانید سایز ویجت را به دلخواه خود تغییر دهید.

ترفند های استفاده از Gmail : آزادسازی حافظه

 

ایمیل های دریافت شده و فایل های پیوست شده در آن ها پس از مدتی فضای قابل توجهی از حافظه گوشی شما را اشغال خواهند کرد.

راه حلی که برای این مشکل وجود دارد این است که به وسیله همگام سازی برنامه اجازه ذخیره بلند مدت

اطلاعات را ندهید.

با وارد شدن به منوی تنظیمات گوشی هوشمند خود و انتخاب بخش Accounts شما می‌توانید مشاهده کنید که کدام حساب های گوگل به برنامه Gmail متصل می‌باشند (دقت داشته باشید که گزینه Sync Gmail باید در قسمت تنظیمات برنامه Gmail فعال باشد).

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

در داخل برنامه Gmail، شما با وارد شدن به منوی تنظیمات و انتخاب آدرس ایمیل خود می‌توانید وضعیت همگام سازی آن را بررسی کنید؛ همچنین در همان پنجره می‌توانید مشخص کنید که ایمیل های دریافتی چه مدت در حافظه گوشی نگه داری شوند و چه برچسب هایی مشمول آن شوند.

 

ترفند های استفاده از Gmail : جستجوی حرفه ای

 

سیستم جستجویی که در داخل برنامه قرار داده شده است به نظر ساده می‌آید، اما فریب ظاهر ساده آن را نخورید! زیرا این سیستم تقریبا از تمامی قابلیت های سیستم جستجوی نسخه وب این سرویس برخوردار می‌باشد.

به عنوان مثال، با جستجوی عبارت “older_than:1y” یا “older_than:2d” شما می‌توانید پیام هایی با قدمت بیش از یک سال یا پیام هایی با قدمت بیشتر از یک روز را در inbox خود مشاهده نمایید.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

Google اپراتور های جستجوی کاربردی را در این سرویس قرار داده است که این اپراتور ها در برنامه Gmail به خوبی نسخه وب آن کار می‌کنند.

به عنوان مثال عبارت “is:important” ایمیل های دارای اولویت را برای شما نمایش می‌دهد در حالی که با استفاده از عبارت “is:starred” می‌توانید به ایمیل هایی که برای بررسی در زمانی دیگر ستاره دار کرده اید دسترسی داشته باشید.

با یادگیری این اپراتور ها و استفاده صحیح از آن ها می‌توانید بر حساب های خود کنترل بسیار خوبی داشته باشید.

در صورت تمایل می‌توانید لیست این اپراتور ها را در این لینک مشاهده نمایید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : بی صدا کردن مکالمه ها

 

گاهی اوقات به علت انجام کار های مهم یا دریافت ایمیل های زیاد، برای استفاده راحت تر از سرویس Gmail بهتر است بعضی از مکالمه های خود را در حالت بی صدا قرار دهید.

برنامه Gmail مانند نسخه وب این سرویس دارای گزینه Mute می‌باشد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

با بی صدا کردن مکالمه های مورد نظر خود، پیام های دریافت شده از سوی آن ها به صورت خودکار آرشیو می‌شوند؛ این پیام ها به عنوان پیام های خوانده نشده در صندوق دریافت شما قرار گرفته و هر زمان که تمایل داشتید می‌توانید آن ها را بررسی کنید.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

برای فعال کردن این ویژگی، مکالمه مورد نظر خود را باز کرده و گزینه منو (سه نقطه عمودی) را انتخاب کنید، سپس در منوی باز شده بر روی گزینه Mute تپ کنید.

برای پیدا کردن مکالمه های بی صدا نیز می‌توانید از سیستم جستجو و یا فیلتر برچسب استفاده نمایید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : قابلیت Auto-advance

 

ویژگی Auto-advance یکی از ویژگی های بسیار کاربردی برنامه Gmail برای افرادی است که همزمان از چندین حساب کاربری استفاده می‌کنند.

با استفاده از این ویژگی، پس از انجام کار هایی مانند آرشیو کردن، حذف کردن و… بر روی یکی از پیام های خود، دیگر نیازی به بازگشت به inbox و باز کردن پیام بعدی نیست، بلکه در صورت فعال بودن آن، پس از انجام عملیات مورد نظر خود در یک پیام، به صورت خودکار و مستقیم وارد پیام بعدی خواهید شد.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

برای فعال کردن این ویزگی وارد برنامه Gmail شده و در منوی تنظیمات برنامه بخش General Settings را باز کنید.

در این بخش گزینه auto-advance را انتخاب کنید؛ سپس برای شما یک پنجره ای باز می‌شود که در آن می‌توانید مشخص کنید که پس از انجام عملیات حذف یا آرشیو، وارد پیام بعدی، قبلی و یا لیست مکالمات شوید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : انتقال پول

 

همانطور که می‌دانید، انتقال پول به وسیله ایمیل از طریق نسخه وب امکان پذیر می‌باشد.

هم اکنون این قابلیت توسط برنامه اندروید این سرویس نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است، اما برای این کار باید نسخه برنامه شما به روز بوده و کشوری که در آن قرار دارید از این ویژگی پشتیبانی کند.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

برای انجام این کار در قسمتی که می‌خواهید پیام جدیدی را ارسال کنید، گزینه پیوست که با علامت گیره کاغذ نمایش داده می‌شود را انتخاب کرده و سپس بر روی علامت $ تپ کنید.

به وسیله این ویژگی شما می‌توانید برای شخص گیرنده مبلغی را ارسال کنید و این مبلغ می‌تواند در کیف پول گوگل و یا حساب بانکی فرد قرار گیرد.

 

ترفند های استفاده از Gmail : بهبود ظاهر پیام ها

 

مختصر نویسی کاربرد زیادی در زمینه ارسال ایمیل توسط گوشی های هوشمند دارد، اما گاهی اوقات استفاده از ایتالیک، بولد کردن و یا استفاده از رنگ نوشته خاصی می‌تواند در ارسال مفهوم مورد نظر شما بسیار کاربردی باشد.

برای دسترسی به منوی مربوط به فرمت نوشته، هنگام نوشتن پیام جدید انگشت خود را بر روی کلمه مورد نظر نگه دارید و سپس گزینه Format برایتان ظاهر خواهد شد که با انتخاب آن گزینه های مربوط به این زمینه در پایین صفحه در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

تنظیمات مربوط به این بخش بسیار ساده بوده و شامل بولد، ایتالیک، آندرلاین، رنگ نوشته و رنگ زمینه نوشته می‌شود اما در صورتی که می‌خواهید اندکی بر روی ظاهر نوشته خود کار کنید، این کار می‌تواند یک راه سریع و بدون استفاده از نسخه دسکتاپ این سرویس باشد.

گزینه ای که در کنار گزینه “x” که منوی تنظیمات فرمت را می‌بندد قرار گرفته است فرمت نوشته انتخاب شده را از بین برده و به حالت پیشفرض برمی‌گرداند.

 

ترفند های استفاده از Gmail : جلوگیری از ارسال پیام اشتباه

 

در صورتی که تا کنون با برنامه های پیام رسان و یا سرویس Gmail کار کرده باشید، می‌دانید که اشتباه در ارسال پیام یک امر رایج در این زمینه می‌باشد.

بسیاری از اوقات ممکن است شما غلط املایی داشته باشید، ارسال فایل پیوست را فراموش کنید، نام دریافت کننده را اشتباه وارد کرده باشید و…؛ در صورتی که یک مکث کوتاه پیش از ارسال پیام می‌تواند شما را متوجه این اشتباهات کند.

در برنامه Gmail گزینه Undo برای ارسال پیام وجود نداشته و پس از ارسال پیام دیگر امکان ویرایش آن نخواهد بود.

اما شما می‌توانید با اضافه کردن تایید ارسال در برنامه از ارسال پیام اشتباه جلوگیری کنید.

برای فعال کردن این ویژگی وارد منوی تنظیمات برنامه شده و در بخش General Settings گزینه Confirm before sending را فعال نمایید.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

با فعال کردن این ویژگی پیش از ارسال پیام شما باید گزینه تایید را انتخاب کنید و این همان مکثی است که باعث از بین رفتن اشتباهات خواهد شد.

همچنین به جای استفاده از این ویژگی می‌توانید از برنامه Inbox که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم استفاده نمایید.

 

ترفند های استفاده از Gmail : استفاده از Inbox

 

Google یک قسمت نوآورانه به نام Inbox را به سرویس Gmail خود اضافه کرده است.

این برنامه برای اشخاصی مناسب است که روزانه هزاران ایمیل دریافت می‌کنند.

در حالی که برنامه Gmail ویژگی های خوبی را برای مدیریت ایمیل های دریافت شده فراهم می‌کند، Inbox در این زمینه یک قدم جلوتر از برنامه اصلی می‌باشد.

این برنامه ویژگی های زیادی را در زمینه مدیریت پیام ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

ترفند های استفاده از Gmail

 

به عنوان یکی از ویژگی های بسیار خوب Inbox می‌توان به وجود گزینه Undo اشاره کرد که به وسیله آن شما می‌توانید تا ۵ ثانیه پس از انتخاب گزینه send، ارسال پیام خود را لغو کنید.

 

نظر شما در مورد ترفند های ذکر شده در این مطلب چیست؟

آیا نکات کاربردی دیگری را در زمینه استفاده از برنامه Gmail می‌شناسید؟

نظرات خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران اپگت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.