خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 ، بررسی عملکرد و نقاط قوت و ضعف آن

توسط: آرتین

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 – هنگامی که صحبت از یک گوشی هوشمند با عمر باتری زیادی می‌شود، فکر بسیاری از افراد به سمت گوشی هوشمندی با ظرفیت باتری بالا میل می‌کند.

اما همانطور که در بسیاری از مطالب گذشته اشاره کردیم، چیزی که در این زمینه بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر روی عمر باتری خواهد گذاشت، قطعات سخت افزاری استفاده شده در گوشی و میزان بهینه بودن نرم افزار آن می‌باشد.

با توجه به در نظر گرفتن این دو فاکتور، نتیجه می‌گیریم که ظرفیت باتری یک گوشی بر روی عمر آن اهمیت دارد، اما تنها عامل تعیین کننده این مسئله نخواهد بود.

گوشی هوشمند Xiaomi Mi 8 با یک باتری با ظرفیت کمتر از ۴۰۰۰ میلی آمپر و یک صفحه نمایش بزرگ وارد بازار شده است و در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا عملکرد باتری آن نسبت به امکانات و ویژگی های گوشی مناسب است یا خیر.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 : نکته مهم

 

پیش از اینکه شروع به صحبت کردن در مورد تجربه کار با این گوشی هوشمند کنیم، نکته مهمی است که باید به آن اشاره نمود.

دستگاهی که ما برای این کار در اختیار داشتیم، از چین وارد شده بود و با نسخه بین المللی آن متفاوت می‌باشد.

از نظر سخت افزاری تفاوتی میان این گوشی و سایر مدل های آن دیده نمی‌شود و هردو دارای باتری لیتیومی ۳۴۰۰ میلی آمپری اند.

چیزی که در این زمینه متفاوت است، نسخه نرم افزاری استفاده شده در گوشی می‌باشد که با نسخه ای که در سایر مدل های این گوشی هوشمند در بازار جهانی مشاهده می‌شود متفاوت می‌باشد.

در این گوشی از رابط کاربری MIUI 9.5.6.0 استفاده شده است که در آن سرویس های گوگل قرار داده نشده است، هرچند ما به صورت دستی بعدا آن ها را اضافه کردیم.

علاوه بر این موارد، در تمام مدت تست، GPS دو فرکانس، بلوتوث و اتصال ۴G در هر دو سیم کارت فعال بوده است.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

نسخه بین المللی این گوشی به صورت از پیش نصب شده دارای سرویس های گوگل می‌باشد و از این برنامه ها به صورت بهینه و با مصرف کمتر انرژی استفاده می‌کند.

علاوه بر این موارد، تست بنچمارک PC Mark به دلیل مواجه شدن با کرش های متعدد در طول اجرا با موفقیت انجام نشد.

در این بخش تنها قصد اشاره به اختلافی داریم که قبل و بعد از نصب سرویس های گوگل بر روی این گوشی با آن مواجه شدیم که در ادامه مطلب نیز متوجه آن خواهید شد.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 : عمر باتری

 

همانطور که در توضیحات اشاره شد، تجربه شخصی بندی با این گوشی مقداری پیچیده بوده است.

پیش از نصب سرویس های گوگل و برنامه های ضروری برای گوشی، عملکرد باتری بسیار استثنایی و عالی بود به طوری که بین ۶ تا ۷ ساعت با صفحه روشن و ۱۲ تا ۱۳ ساعت به دور از شارژر دوام می‌آورد.

این نتیجه برای گوشی هوشمندی با باتری ۳۴۰۰ میلی متری بسیار قابل قبول است.

اما پس از نصب Play Store و سایر سرویس های گوگل و اعمال تنظیمات ذخیره انرژی برای همگام سازی و دریافت اعلان از سوی این برنامه ها قضیه مقداری تغییر کرد.

برای تاکید بیشتر باید به این مطلب اشاره کنیم که این نتایج در نسخه بین المللی این گوشی متفاوت می‌باشد.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

به طور کلی، پس از همگان سازی حساب های Google، Facebook، اینستاگرام و سایر برنامه های رایجی که در استفاده روزانه از گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عمر باتری به نصف مقدار اولیه خود رسید، به طوری که در صورت روشن بودن دائم صفحه نمایش، گوشی در کمتر از ۴ ساعت به شارژ ۰ درصد می‌رسید.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 : برخورداری از Quick Charge 4.0 Plus

 

خبر خوبی که وجود دارد این است که شارژ این گوشی آنقدر سریع انجام می‌شود که خالی شدن سریع آن را جبران کند.

Xiaomi Mi 8 دارای مجوز استفاده از Qualcomm Quick charge 4.0Plus می‌باشد.

به لطف استفاده از QC4.0Plus شما می‌توانید Xiaomi Mi 8 خود را در کمتر از یک ساعتو نیم به طور کامل شارژ کنید.

اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که شارژر موجود در جعبه این گوشی هوشمند با تکنولوژی Quick Charge 3.0 سازگار بوده و در حال حاضر تنها یک شرکت سازنده وجود دارد که شارژر سازگار با Quick Charge 4.0 Plus وارد بازار می‌کند.

بنابراین کاربران این گوشی هوشمند تا مدت کوتاهی مجبورند گوشی هوشمند خود را با سرعت کمتری شارژ کنند.

در تصویر پایین تفاوت سرعت شارژ را در QC3.0 و +QC4.0 مشاهده می‌کنید.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

ممکن است در گذشته این مسئله یک امر عجیب و غریب بوده باشد اما هم اکنون گوشی Xiaomi Mi 8 قابلیت شارژ شدن از صفر تا صد درصد را در کمتر از دو ساعت دارد.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 : امکانات زیاد ذخیره انرژی

 

خوشبختانه در این گوشی هوشمند امکانات زیادی در زمینه ذخیره انرژی قرار داده شده است که به وسیله آن ها می‌توانید عملکرد باتری خود را ارتقا داده و مصرف گوشی را کاهش دهید.

در بسیاری از بررسی ها و مطالب، کم بودن امکانات و ویژگی های بخش ذخیره انرژی معمولا جزو معایب بسیاری از گوشی های هوشمند می‌باشند، اما برای Xiaomi Mi 8 این قضیه کاملا برعکس می‌باشد.

این دستگاه دارای گزینه ها و امکانات بسیار زیادی در این زمینه می‌باشد به طوری که کاربر به راحتی در منوی های مختلف این بخش گم شده و آمار تغییراتی که ایجاد می‌کند را از دست خواهد داد.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

منویی که رابط کاربری MIUI به تنظیمات مربوط به بخش باتری وذخیره انرژی اختصاص داده است، بسیار کامل می‌باشد اما قرار دادن گزینه های زیاد در اختیار کاربر در بسیاری از موارد باعث گیج شدن او می‌شود.

پس از باز کردن منوی مربوط به این بخش، مقدار شارژ باقی مانده باتری، دما و ظرفیت آن برای شما نمایش داده می‌شود.

در این بخش شما می‌توانید بخش Power Saving را خاموش یا روشن کنید یا اینکه بستگی به سطح شارژ باقی مانده آن را برنامه ریزی نمایید.

منوی دیگری در این بخش وجود دارد که به شما در تحلیل مصرف باتری گوشی هوشمندتان کمک می‌کند؛ در این قسمت میزان درصد استفاده برنامه های مختلف، سخت افزار و… را از باتری گوشی نمایش داده می‌شود.

بخش دیگری وجود دارد که به وسیله آن می‌توانید مشخص کنید که تنظیمات Power saving بر روی کدام برنامه ها اعمال شوند، اما ویژگی های فعال شده بر روی برنامه های مورد نظر قابل کنترل نخواهد بود.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

آخرین منویی که در این قسمت وجود دارد و ویژگی بسیار جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهد، منویی است که در آن شما می‌توانید کار های مختلفی را به روشی کاملا شخصی سازی شده انجام دهید.

شما می‌توانید بر اساس تایمر، زمان و یا میزان درصد باتری این کار ها را برنامه ریزی نمایید.

به عنوان مثال، شما می‌توانید این قسمت را طوری تنظیم کنید که آخر شب ها حالت پرواز را فعال کرده و حافظه داخلی گوشی را پاکسازی کند.

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8

 

 

بررسی باتری Xiaomi Mi 8 : جمع بندی

 

به طور کلی، Xiaomi Mi 8 چندان کارشناسان را در زمینه باتری شگفت زده نکرد، مخصوصا پس از عملکرد بسیار خوبی که گوشی Mi Mix 2S با سخت افزاری مشابه این دستگاه در این زمینه از خود نشان داد.

به عنوان نظر شخصی، بنده از باتری این گوشی هوشمند انتظار عملکرد بهتری را داشتم.

البته نمی‌توان گفت که این دستگاه در زمینه باتری ضعیف عمل کرده است زیرا گوشی هوشمند بزرگی مانند Galaxy S9 Plus در این زمینه عملکرد ضعیف تری داشته است، اما باتری Mi 8 در سطح گوشی های استانداردی مانند Pixel 2 XL یا Huawei P20 Pro نمی‌باشد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از مشکلاتی که در این مطلب به آن ها اشاره شده است ممکن است با عرضه MIUI 10 یا استفاده از نسخه نرم افزاری بین المللی گوشی حل شوند، اما با وضعیت کنونی این گوشی چندان دوامی در برابر استفاده کاربر نخواهد داشت.

 

نظر شما در مورد بررسی باتری Xiaomi Mi 8 چیست؟

آیا عملکرد کنونی باتری این گوشی نسبت به سایر امکانات آن قابل چشم پوشی می‌باشد؟

نظرات خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران اپگت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.