خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

آموزش آزادسازی فضای رم و استفاده صحیح از آن در گوشی های هوشمند اندرویدی

توسط: آرتین

آزادسازی فضای رم – همانطور که می‌دانید، در صورتی که مدت زمانی از خرید گوشی هوشمند شما بگذرد، کم کم سرعت عملکرد آن کاهش خواهد یافت.

حافظه RAM گوشی که مخفف Random Access Memory می‌باشد قسمتی از حافظه گوشی است که در آن اطلاعات مورد نیاز برای انجام عملیات مختلف ذخیره می‌شوند و به مرور زمان ممکن است این حافظه پر شده و باعث کاهش سرعت عملکرد گوشی شود.

در صورتی که گوشی شما حافظه رم کافی برای انجام سریع عملیات را ندارد ممکن است در انجام کار های روزمره خود نیز با مشکل مواجه شوید، اما همیشه راه حل های برای مشکلات به وجود آمده وجود خواهد داشت.

در این مطلب نکات و ترفند هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که به وسیله آن ها می‌توانید استفاده بهتری از حافظه رم گوشی خود داشته باشید.

 

حافظه گوشی هوشمند – توضیحاتی در مورد حافظه RAM و ROM گوشی های اندروید

 

آزادسازی فضای رم

 

به طور کلی سیستم عامل اندروید در زمینه مدیریت حافظه RAM عملکرد خوبی داشته و گوشی های اندرویدی جدید نیز از حافظه رم بیشتر از مقدار مورد نیاز برای انجام بدون مشکل کار های کاربر برخوردار می‌باشند.

اما کمبود فضای رم بیشتر در گوشی های هوشمند قدیمی باعث ایجاد مشکل خواهد شد.

در صورتی که دارای گوشی هوشمند قدیمی هستید و یا اینکه گوشی شما با مشکل کاهش سرعت مواجه شده است، ترفند هایی که در ادامه معرفی خواهند شد می‌توانند مشکل شما را در این زمینه تا حدودی برطرف کنند.

 

آزادسازی فضای رم : حافظه RAM چیست؟

 

حافظه رم چیزی است که گوشی شما هنگام انجام عملیات مختلف از آن استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، هنگامی که شما در گوشی خود در حال ویرایش یک عکس هستید، عکس مورد نظر شما و برنامه ای که به وسیله آن در حال ویرایش کردن هستید در حافظه رم قرار دارند و پس از اینکه کار ویرایش شما به پایان رسید، تصویر مورد نظر در حافظه داخلی ذخیره می‌شود.

هرچه حافظه RAM گوشی شما آزاد تر باشد قابلیت انجام کار های بیشتری را به صورت همزمان خواهید داشت؛ به عنوان مثال می‌توانید تب های بیشتری در مرورگر خود باز کنید، از برنامه های بیشتری به صورت همزمان استفاده کنید و یا اینکه سرویس ها و ویژگی های بیشتری در گوشی شما به صورت همزمان فعال باشند.

مشکلی که در مورد RAM وجود دارد این است که همیشه به درستی آزاد نمی‌شود و برنامه های گوشی نیز همیشه به درستی عمل نمی‌کنند.

بعضی از برنامه ها و فرآیند های سیستم، حتی زمانی که به آن ها نیازی ندارید نیز در حال اجرا می‌باشند و بعضی دیگر از برنامه ها پس از خارج شدن کاربر از آن ها نیز حافظه رم اشغال شده توسط خودشان را به درستی تخلیه نمی‌کنند.

پس از گذشت مدت زمانی این مسائل نتایج قابل توجهی را در عملکرد گوشی ایجاد خواهند کرد که از جمله آن ها می‌توان به کاهش سرعت گوشی، ایجاد لگ و یا کرش های عجیب اشاره نمود.

حافظه رم نیز مانند حافظه داخلی بخشی از سخت افزار گوشی هوشمند شما بوده و نمی‌توانید مقدار آن را افزایش دهید، بنابراین باید سعی کنید که از آن به صورت بهینه و صحیح استفاده نمایید.

 

آزادسازی فضای رم : استفاده صحیح از حافظه RAM

 

اکنون که می‌دانید حافظه رم چیست، به شما نحوه صحیح نگهداری و استفاده از آن را آموزش خواهیم داد.

در این مطلب ما به معرفی روش هایی برای گوشی های روت نشده خواهیم پرداخت؛ این گوشی ها قابلیت افزایش حافظه را ندارند و کاربر باید از مقدار حافظه رمی که در دسترس دارد به صورت بهینه استفاده کند.

همانطور که گفته شد، قانون اول در مورد حافظه رم این است که هرچه گوشی شما کار های بیشتری انجام دهد، میزان بیشتری از حافظه رم را درگیر خواهد کرد، بنابراین در صورت کاهش عملیات در حال اجرا شما می‌توانید حافظه رم خود را آزاد کرده و در نتیجه سرعت اجرای عملیات مورد نظر خود را که از اولویت بالاتری برخوردار است افزایش دهید.

 

آزادسازی فضای رم : ویجت ها و تصاویر زمینه زنده

 

ویجت ها و تصاویر زمینه زنده یکی از بدترین موارد برای حافظه رم گوشی می‌باشند.

بعضی از این موارد تعداد رفرش بالایی داشته و موجب اشغال رم می‌شوند و بعضی دیگر به صورت دائم فعال می‌باشند.

 

آزادسازی فضای رم

 

استفاده از ویجت و تصویر زمینه زنده علاوه بر اینکه حافظه رم گوشی را اشغال می‌کنند باعث تخلیه سریع تر شارژ باتری نیز خواهند شد.

تنها کاری که در این زمینه برای آزادسازی فضای رم می‌توان انجام داد، محدودیت و یا عدم استفاده از ویجت و تصویر زمینه زنده در گوشی می‌باشد.

 

آزادسازی فضای رم : بستن و یا حذف برنامه ها

 

در صورتی که حذف برنامه از منوی برنامه های اخیر مشکل شما را در این زمینه حل نمی‌کند، باید از روش سخت گیرانه تری استفاده کرده و به صورت دستی برنامه مورد نظر را ببندید.

برای انجام این کار وارد منوی تنظیمات گوشی هوشمند خود شده و در بخش مدیریت برنامه ها، برنامه مورد نظر را پیدا کنید و از گزینه Force Stop برای آن استفاده نمایید.

در بخش Memory نیز می‌توانید مقدار حافظه رم اشغال شده توسط برنامه را در ۳ ساعت اخیر مشاهده نمایید.

در صورتی که به برنامه مورد نظر نیاز دارید از گزینه Force Stop استفاده کنید که به صورت موقت (تا زمان باز شدن دوباره برنامه) فضای رم اشغال شده آزاد خواهد شد، اما در صورتی که برنامه انتخاب شده کاربرد چندانی برایتان ندارد می‌توانید با انتخاب گزینه Uninstall آن را از گوشی خود حذف کنید.

 

آزادسازی فضای رم

 

در صورتی که گزینه Uninstall برای شما وجود ندارد، باید Advanced rights آن را پاکسازی کنید.

این حقوق زمان نصب برنامه به آن داده شده و مانع از حذف آن می‌گردد.

برای حل این مشکل وارد منوی تنظیمات گوشی شده و در بخش Security قسمت Device Admin apps را انتخاب کرده و تیک برنامه مورد نظر خود  را بردارید.

پس از انجام این کار دوباره به بخش مدیریت برنامه ها بازگشته و گزینه Uninstall را انتخاب نمایید.

بعضی از رابط های کاربری سیستم عامل اندروید قابلیت های خوبی را در زمینه مدیریت حافظه RAM در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

به عنوان مثال در گوشی های Samsung شما می‌توانید با رفتن به منوی تنظیمات، بخش Device maintenance و سپس انتخاب گزینه Memory، فرآیند هایی را که در حال استفاده از حافظه رم هستند را مشاهده کنید.

با استفاده از این ویژگی کاربردی که می‌توانید به وسیله برنامه های مختلف نیز به آن دسترسی داشته باشید، می‌توانید برنامه ای را که میزان زیادی از حافظه رم گوشی را اشغال کرده است پیدا کرده و آن را از گوشی خود حذف کنید.

 

آزادسازی فضای رم : غیر فعال کردن انیمیشن ها

 

انیمیشن های گوشی معمولا فضای قابل توجهی از حافظه رم را اشغال کرده و مورد غیر ضروری در زمینه استفاده روزانه کاربر می‌باشند.

شما می‌توانید این بخش را از طریق بخش گزینه های توسعه دهنده در منوی تنظیمات گوشی خود مدیریت کنید.

بخش تنظیمات توسعه دهنده یا همان Developer Options به صورت پیش فرض در گوشی شما فعال نمی‌باشد و برای فعال کردن آن باید در بخش about phone در منوی تنظیمات گوشی بر روی گزینه build number حدود ۷ بار تپ کنید تا اعلان فعال شدن آن نمایش داده شود.

فعال کردن این بخش هیچ گونه آسیبی به گوشی شما وارد نخواهد کرد اما هنگام گشت و گذار میان تنظیمات توسعه دهنده باید مقداری محتاطانه عمل کنید.

 

آزادسازی فضای رم

 

پس از فعال کردن این بخش، وارد تنظیمات توسعه دهنده شده و در بخش Drawing گزینه های زیر را برای آزاد سازی فضای رم غیر فعال کنید:

۱- Window animation scale

۲- transition animation scale

۳- animator duration scale

 

آزادسازی فضای رم

 

نظر شما در مورد ترفند های معرفی شده در زمینه آزاد سازی فضای رم چیست؟

شما از چه روش هایی برای انجام این کار استفاده می‌کنید؟

نظرات خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.