خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

Bluetooth و روش استفاده

توسط: محمدتقی قندیلی

خیلی ها با واژه بلوتوث آشنا هستند ولی در مورد اینکه دقیقا چه چیزی است، چه استفاده های دارد و اینکه چگونه کار می‌کند آگاهی زیادی ندارند.

می‌خواهیم این نوشته را با گفتن نکات کاملی در رابطه با قابلیت بلوتوث و کاربرد های آن کامل کنیم.

 

Bluetooth و روش استفاده

 

در ابتدای هر چیز باید تعریف کنیم که قابلیت بلوتوث چی هست؟

 

بلوتوث چیست؟

 

بلوتوث نوعی استاندارد برای برقراری ارتباط بصورت بی سیم است و اجازه می‌دهد تا دستگاه ها با یکدیگر به وسیله ارسال داده ها ارتباط برقرار کنند.

می‌توان قابلیت بلوتوث را در دستگاه های مختلفی پیدا کرد، از گجت ها، تلفن های هوشمند، اسپیکر و لپ تاپ و ..

بلوتوث وابسته به شبکه WiFi یا شبکه دیتای سیمکارت یا شبکه تلفنی نیست و تنها کافی است دو دستگاه قابلیت سخت افزاری و نرم افزاری بلوتوث را داشته باشند و در فاصله معینی از هم باشند تا بتوانند یک ارتباط دو طرفه را بین یکدیگر برقرار کنند.

 

تفاوت نسخه های مختلف بلوتوث در چیست؟

 

بلوتوث در نسخه های مختلفی عرضه می‌شود، نسخه ۱ بلوتوث که در سال ۱۹۹۹ معرفی شد، حالا در کمتر دستگاهی دیده می‌شود؛ تفاوت اساسی نسخه های مختلف بلوتوث در سرعت انتقال داده ها است و نسخه ۴ که آخرین نسخه هم اکنون بلوتوث است سرعت بالایی دارد و بسیار نسبت به نسخه های قبلی پیشرفت کرده است.

بلوتوث نسخه ۴ در بیشتر دستگاه های جدید اندرویدی وجود دارد و حتی در لپ تاپ های جدید..

 

از کجا بفهمیم دستگاه ما بلوتوث دارد؟

 

از آنجایی که بلوتوث قیمت بسیار پایینی دارد و نوعی روش ارتباطی بسیار گسترده شده و مناسب است، می‌توان استوار گفت که امکان ندارد تلفن شما بلوتوث نداشته باشد! حتی در کهنه ترین دستگاه هایی که خرده ای بوی از فناوری برده اند، وجود دارد 😀 (شاید گوشی شما بیشتر از ۱۰ سال قدمت دارد؟ بنابراین بلوتوث هم لازم ندارد :-D).

 

تفاوت بین بلوتوث و NFC چیست؟

 

بلوتوث و NFC در خیلی از جنبه ها شبیه به هم هستند حتی می‌توانید از هر دو قابلیت با هم برای افزایش سرعت کار استفاده کنید اما تفاوت های این دو قابلیت :

– قابلیت NFC مانند آن چیزی که در بلوتوث بنام “جفت شدن با دستگاه” است نیازی ندارد و از همین جهت سرعت کار با ان هم بیشتر است.

 

Appget_best-ways-to-use-nfc-5

 

– قابلیت NFC در فاصله ای کمتر از ۱۰ سانتی متر عمل می‌کند، برخلاف بلوتوث که حداقل ۱۰ متر را جواب گو است.

– قابلیت NFC می‌تواند به عنوان روش پرداخت و جایگزینی برای کارت های الکترونیکی باشد اما بلوتوث اینگونه نیست.

گفته می‌شود که نسخه ۴ بلوتوث در فاصله ۶۰ متری از دستگاه دیگر جوابگو است و سرعتی بیشتری در انتقال داده نسبت به NFC دارد.

 

چگونه از بلوتوث استفاده کنم؟

 

برای استفاده از بلوتوث اول باید مطمئن شوید که فعال است؛ در تنظیمات دستگاه خود به بخش Bluetooth بروید و مطمن شوید حالت آن “فعال” باشد.

برای دسترسی سریع تر اگر از تلفن های هوشمند استفاده می‌کنید؛ می‌توانید با کشیدن نوار آگهی ها به سمت پایین نماد Bluetooth را ببینید و با لمس کردن آن فعال/غیرفعال کنید.

 

چگونه دستگاه خودم را با یک دستگاه بلوتوث جفت کنم؟

 

برای این کار بعد از فعال کردن قابلیت بلوتوث در هر دو دستگاه، به بخش تنظیمات بلوتوث بروید؛ برای اینکار می‌توانید با نگه داشتند انگشت خود بروی نماد بلوتوث در نوار آگهی ها به تنظیمات بلوتوث بروید.

 

AppGet_ir_what-is-bluetooth

 

در این بخش بروی نام دستگاه که قصد جفت شدن با آن را دارید لمس کنید و منتظر بمانید تا با یکدیگر جفت شوند؛ در بعضی دستگاه ها نیاز است تا رمز عبوری را که به شما نشان داده می‌شود در دستگاه دیگر وارد کنید.

 

از بلوتوث چه استفاده هایی می‌شود؟

 

 – برای گوش دادن به موزیک

 

یکی از همه گیر ترین استفاده های بلوتوث پیوند زدن دستگاه خود با هدست، هندزفری و یا اسپیکر بلوتوث است؛ در این حالت نیازی به نگرانی از بابت کوتاه بودن سیم هدفون خود نخواهید بود و همین باعث می‌شود تا از قابلیت بلوتوث در هدست های ورزشی استفاده شود.

 

AppGet_ir_Speakers

 

همچنین می‌توانید تلفن خود را از طریق قابلیت بلوتوث به اسپیکر های پخش کننده موزیک پیوند بزنید.

 

 – برای ارسال فایل

 

یکی دیگر از استفاده های همه گیر قابلیت بلوتوث مخصوصا در زمان های گذشته؛ زمانی که هنوز خبری از فناوری WiFi نبود، قابلیت ارسال فایل بوده است!

بعد از اینکه قابلیت WiFi و همچنین برنامه های کاربردی مانند Zapya و ShareIt به استفاده های کاربران اضافه شد نقش قابلیت بلوتوث در ارسال فایل کم رنگ تر شده است.

 

android-what-is-bluetooth_AppGet_ir

 

اما همچنان هم اگر در فاصله ای نزدیک ه شخص خاصی هستید که قصد دارید برای آن فایلی ارسال کنید و در شرایطی که قابلیت WiFi به هر دلیلی قابل استفاده نیست همچنان بلوتوث مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.