خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

۹ حرکت لمسی که لذت استفاده از فضای اندرویدی را افزایش می‌دهد

توسط: محمدتقی قندیلی

حرکت لمسی – بر خلاف تصور عموم، اندروید سرشار از تکنیک ها و زیبایی های مخفی است. بعضی از آن ها با فوت و فنی خاص، و برخی با انجام چند حرکت ساده فعال می‌شوند. در این مطلب قصد داریم تا ۱۰ مورد حرکت لمسی (Gesture) که باعث لذت بردن بیشتر از فضای اندرویدی می‌شوند را به شما آموزش دهیم.

 

حرکت لمسی ۱: با نگه داشتن برروی یک اعلان به تنظیمات آن برنامه دسترسی پیدا کنید

 

تقریبا تمامی کاربران اندروید می‌دانند اگر بر روی یک اعلان از سمتی به سمت دیگر بکشید، ناپدید خواهد شد. شما می‌توانید با حرکت لمسی نگه داشتن بر روی آن اعلان و انتخاب یکی از دو گزینه ای که برای شما ظاهر خواهد شد وارد قسمت تنظیمات برنامه شوید.

 

حرکت لمسی

 

پس از نگه داشتن بر روی اعلان، دو گزینه برای شما ظاهر می‌شود که در صورت انتخاب گزینه چرخ دنده ای شکل، وارد منوی تنظیمات آن اعلان خواهید شد. البته این گزینه ها بستگی به سیستم عامل دارد.

 

حرکت لمسی ۲: دو بار بر روی کلمه مورد نظر لمس کنید تا امکانات بیشتر برای شما باز شود

 

با آمدن اندروید ۶، روند معمول کپی کردن متن نیز ارتقا یافت. برای انجام این حرکت لمسی، دو بار بر روی کلمه یا عبارت مورد نظر خود لمس کنید، سپس امکانات کپی و اشتراک گذاری را به شما نشان می‌دهد؛ با زدن بر روی علامت سه نقطه در گوشه کادر، امکانات بیشتری را به شما نشان خواهد داد.

 

حرکت لمسی

 

این امکانات شامل جستجوی کلمه مورد نظر در کل نوشته، فعال کردن Google Assistant و ترجمه آن بدون خارج شدن از آن صفحه می‌یاشد.

 

حرکت لمسی ۳: دسترسی ساده به Safe Mod

 

در این بخش اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که Safe Mod چیست؟ به طور خلاصه، Safe Mod گوشی اندرویدی را بدون نشان دادن برنامه های نصب شده توسط کاربر راه اندازی می‌کند، درست مانند زمانی که گوشی خود را Format می‌کنید. این ابزار، برای زمانی که برای یک برنامه خاص مشکل به وجود می‌آید بسیار مفید است.

برای دسترسی به Safe Mod، دکمه پاور گوشی خود را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا پنجره خاموش شدن نمایان شود. سپس در همان پنجره، دوباره دکمه پاور را نگه دارید. در این صورت پنجره ای باز می‌شود و از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید گوشی را Restart کنید و وارد Safe Mod شوید؟ با انتخاب Yes گوشی خاموش و در حالت Safe Mod اجرا خواهد شد.

 

حرکت لمسی ۴: جا به جا شدن در تب ها در برنامه Chrome

 

آیا شما نیز از آن دسته کاربرانی هستید که هنگام وبگردی هزاران پنجره مجزا برای خود باز می‌کنند؟ در این صورت باید این حرکت لمسی را برای جا به جایی سریع میان تب ها یاد بگیرید. برای این کار تنها لازم است دکمه ای که توسط آن برنامه های اخیر را نشان می‌دهد را فشار دهید. سپس تمامی تب های مرورگر شما با عناوینشان را در این فضا مشاهده خواهید کرد که با انتخاب هرکدام وارد همان پنجره خواهید شد.

 

حرکت لمسی ۵: زوم کردن در هر صفحه ای

 

برنامه های زیادی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید با حرکت لمسی گذاشتن دو انگشت بر روی صفحه و باز کردن آن ها از یکدیگر بر روی صفحه زوم کنید؛ اما این برنامه ها امکان زوم را در برنامه های دیگر و یا حتی در بخش هایی از سیستم ندارند.

 

حرکت لمسی

 

برای حل این مشکل به تنظیمات گوشی خود رفته و سپس در قسمت دسترسی، Magnification Gestures را انتخاب کنید. پس از فعالسازی این گزینه، با سه بار لمس در یک نقطه، می‌توانید در هر جایی زوم کنید. حرکت لمسی برای جا به جایی از یک قسمت به قسمت دیگر در همان حالت زوم، کشیدن به چپ و راست با دو انگشت است.

 

حرکت لمسی ۶: کم کردن فضای اشغالی توسط صفحه کلید

 

اگر صفحه کلید شما فضای زیادی را اشغال می‌کند و شما می‌خواهید اندازه آن را کوچک تر کنید، انگشت خود را بر روی دکمه Enter به مدت چند ثانیه نگه دارید. آن گاه برای شما امکانات جدیدی نشان داده می‌شود.

 

حرکت لمسی

 

 

حرکت لمسی ۷: پاک کردن یک برنامه در صفحه اصلی

 

هنگامی که در صفحه اصلی قرار دارید، اگر بر روی یک برنامه انگشت خود را نگه دارید در بالا گزینه Uninstall ظاهر می‌شود. با بردن آیکون برنامه بر روی این گزینه و رها کردن آن، برنامه به طور کلی پاک خواهد شد. البته این گزینه ها بستگی به نوع گوشی و نسخه اندروید آن دارد.

 

حرکت لمسی

 

 

حرکت لمسی ۸: در برنامه Maps، با دو بار لمس صفحه بر روی نقشه ها زوم کنید

 

Google Maps یکی از بهترین برنامه هایی است که شرکت گوگل برای دستگاه های اندرویدی ارائه می‌دهد. هنگامی که نقشه ای را در این برنامه باز می‌کنید، ممکن است به همه نقاط آن دسترسی نداشته باشید، به خصوص در گوشی هایی با صفحه نمایش بزرگ.

در این شرایط با استفاده از حرکت لمسی دو بار زدن بر روی صفحه می‌توانید بر روی نقاط دلخواه زوم کنید و در همان حالت زوم نیز جا به جا شوید؛ هرچند این تنها حرکت لمسی کاربردی برای این برنامه نیست.

 

حرکت لمسی ۹: ساخت حرکت لمسی مورد نظر خودتان !

 

علاوه بر تکنیک های بالا، برنامه هایی وجود دارند که توسط آن ها می‌توان حرکت لمسی مورد نظر خود را ساخت. یکی از بهترین برنامه ها در این زمینه، All in One است.

این برنامه امکانات زیادی را در زمینه حرکت لمسی در اختیار شما می‌گذارد. تنها کافی است حرکت لمسی مورد نظر خود و عملکرد آن را تعیین کنید. از معایب این برنامه می‌توان به تاثیر آن در مصرف باتری اشاره کرد.

 

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اجرا شدن و نشدن این ترفند ها بستگی به نوع گوشی و نسخه اندروید آن دارد و ممکن است بعضی از آن ها در گوشی مورد نظر شما انجام نشود. اگر شما نیز ترفندی برای لذت بردن بیشتر از فضای اندرویدی سراغ دارید، در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

 

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.