خرید گیفت کارت گوگل پلی
خرید گیفت کارت

مقایسه ابزار بهینه ساز مصرف باتری: Greenify با Doze

توسط: محمدتقی قندیلی

بعد از اینکه، دستگاه های هوشمند اندرویدی سیر تکاملی سریعی را پیش گرفتند و هر روز به امکاناتشان اضافه می‌شد فقط یک مشکل وجود داشته که مانع از تکامل می‌شده است، آن هم مصرف بالای دستگاه های هوشمند اندرویدی از باتری است.

هرچه به قابلیت های یک دستگاه اضافه می‌شود، مصرف انرژی آن دستگاه هم بالاتر می‌رود به عنوان مثال با قرار دادن یک صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی بروی یک دستگاه تلفن هوشمند باتری بیشتری نسبت به دستگاهی که صفحه نمایشی ۴ اینچی دارد مصرف می‌شود، البته بستگی به نوع صفحه نمایش هم دارد به اینصورت که در فناوری های جدیدی مانند OLED و SuperAMOLED مصرف انرژی صفحه نمایش بسیار پایین آمده است.

همانطور که در ابتدا هم گفتیم مشکل اساسی شرکت های تولیدکننده دستگاه های اندروید و حتی دیگر دستگاه هایی مانند iPhone گنجایش و ظرفیت پایین باتری است، چرا که باید باتری در دستگاه های تولیدی قرار دهند که هم نیاز سخت افزار را تامین کند و اینکه آنقدر بزرگ نباشد که دستگاه را سنگین کند.

 

greenify-app-hero2_appget

 

اما راه حل هایی هم برای این مشکل پیدا شده است، این راه حل ها برنامه های کاربردی و در واقع راه حل های نرم افزاری هستند که باه بهینه سازی مصرف انرژی سخت افزار، عمر باتری را بیشتر می‌کنند.

Greenify یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی برای بهینه سازی باتری است؛ اما اندروید نسخه ۶ یعنی اندروید Marshmallow خودش دست به کار شده و بهینه سازی بنام Doze را در خود جای داده است، Doze یکی از مهمترین قابلیت هایی است که در اندروید ۶ اضافه شده تا مصرف باتری بهینه شود.

اما در ادامه به مقایسه ابزار بهینه ساز مصرف باتری: Greenify با Doze می‌پردازیم تا معلوم شود کدام یک عملکرد بهتری دارند و مناسب استفاده کاربران هستند.

 

Greenify چیست؟

 

Greenify یک برنامه کاربردی است که برای کنترل برنامه های کاربردی دیگر اندروید و تنظیمات اندروید طراحی شده است تا پردازش های پنهانی و همچنین مصرف حافظه RAM را بهینه سازی کند؛ به عنوان مثال در استفاده از برنامه کاربردی MX Player که یک پلیر ویدئو است ممکن است بعد از اینکه کارتان با آن تمام شد همچنان به فعالیت پنهانی خود ادامه دهد درصورتی که شما حتی خبر ندارید، در اینصورت می‌توانید با برنامه کاربردی Greenify این برنامه کاربردی را در لیستی قرار دهید تا از فعالیت های پنهانی آن جلوگیری شود در اینصورت مصرف باتری فقط محدود به زمانی است که درحال استفاده از آن برنامه هستید.

 

greenify-doze_appget

 

برای دریافت برنامه کاربردی Greenify کلیک کنید.

 

Doze چیست؟

 

Doze تقریبا شبیه به Greenify است با این تفاوت که مقداری پیشرفته تر عمل می‌کند؛ اندروید نسخه ۶ می‌تواند تشخیص دهد که در چه زمان هایی از دستگاه هوشمند خود استفاده نمی‌کنید، مثلا در زمان هایی که خواب هستید، بنابراین در چنین موقعیت هایی عملکرد دستگاه شما را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد و درحالتی قرار می‌دهد که کمترین مصرف باتری را داشته باشد، این سازو کار با عنوان قابلیت Doze معرفی شده است.

اما تفاوت Doze با Greenify دقیقا در همین جاست چرا که Doze عملکردی خودکار دارد و نیاز به پیکربندی و تنظیمات توسط کاربر نیست.

یکی از ویژگی های دیگر Doze این است که مشکلی برای دیگر برنامه های کاربردی ایجاد نمی‌کند چرا که برنامه های کاربردی را غیرفعال نمی‌کند.

 

مزایای قابلیت Doze

 

Doze قابلیتی طراحی شده توسط شرکت گوگل برای کاهش مصرف باتری است، این قابلیت هوشمندانه عمل می‌کند و با بروزرسانی نسخه اندروید دستگاه به اندروید ۶ بدون نیاز به هیچگونه تنظیمات یا فعالسازی شروع به فعالیت می‌کند.

 

Android-6-0-Marshmallow-review_appget

 

اما روش کار آن به شکلی است که اگر از تلفن هوشمند خود در طولانی مدت استفاده نکنید، قابلیت Doze فعال می‌شود و مصرف باتری را کاهش می‌دهد چنین حالتی شاید فقط در زمانی که خواب هستید رخ دهد بنابراین اگر دستگاه خود را حتی در جیب خود بگذارید این قابلیت کاری از پیش نمی‌برد و شاید این تنها ضعف آن نسبت به برنامه کاربردی Greenify باشد.

 

مزایای برنامه کاربردی Greenify

 

تنها مزیتی که برنامه کاربردی Greenify نسبت به قابلیت Doze دارد این است که همیشه درحال اجرا و کنترل است، بنابراین برنامه های کاربردی را که با این روش مسدود می‌کنید همیشه ناتوان خواهند بود، اما اشکال و در واقع عیب آن هم در همین نکته است، اگر برنامه ای را با Greenify محروم از فعالیت های پنهانی کنید برنامه مورد نظر به هیچ عنوان به اتصال داده و یا همان اینترنت دسترسی نخواهد داشت، در حالیکه شاید بخواهید برخی اطلاعیه های مهم یک برنامه کاربردی را داشته باشید.

 

نتیجه گیری کلی درباره مقایسه ابزار بهینه ساز مصرف باتری: Greenify با Doze

 

در نهایت باید گفت Doze یک قابلیت است که چه بخواهید و چه نه در اندروید نسخه ۶ جای گرفته است و فقط هم در مواقعی فعال است که از دستگاه اندرویدی خود در طولانی مدت استفاده نکرده اید، اما این قابلیت کاملا خودکار عمل می‌کند و نیازی به پیکربندی توسط کاربر ندارد.

از طرفی دیگر برنامه کاربردی Greenify را می‌توانید در کنار قابلیت Doze نصب کنید و اگر لازم است یک برنامه غیرضروری را بطور کلی با آن از فعالیت های اضافی محروم کنید.

مطالب مشابه
نظرات کاربران سایت

ثابت کنید ربات نیستید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.